Będzie mniej miejsc pracy? Winne oskładkowanie umowy zlecenia

Będzie mniej miejsc pracy? Winne oskładkowanie umowy zlecenia http://all-free-download.com/

W Sejmie został już złożony projekt nowelizacji prawa pracy dotyczący opodatkowania umów zlecenia – poinformowało Polskie Radio. Umowy o dzieło rząd zostawił sobie na później.

Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w rozmowie z Polskim Radiem 24 powiedział, że trudno jest przewidzieć tego konsekwencje. – Należy rozważać różne możliwości: większą liczbę umów o dzieło, wzrost liczby osób samozatrudnionych, "wypychanie" pracowników do szarej strefy oraz - w ostateczności – nawet wzrost bezrobocia – zwraca uwagę ekspert.

Według prognoz branżą, która może najbardziej odczuć negatywne skutki nowelizacji prawa, jest branża ochroniarska. Jest to spowodowane bardzo niskimi stawkami. Po wprowadzeniu dodatkowego oskładkowania może okazać się, że taka forma zatrudnienia stanie się nieopłacalna dla pracowników.

Spokojnie mogą spać natomiast eksperci z branż kreatywnych: specjaliści public relations, reklamy czy graficy. Jak dodał Komuda – Oskładkowanie nie jest tak dużym problemem, gdy pracownik zarabia 5 tys. miesięcznie. Problem pojawia się, gdy pensja jest w okolicach płacy minimalnej.

Redakcja