Oświetlenie? Również dla firmy ma znaczenie!

Oświetlenie? Również dla firmy ma znaczenie! materiały PR

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jest podstawą do stworzenia ergonomicznych warunków wszystkim pracownikom. Nie zwracając uwagi na ten aspekt, tracimy znacząco na własnym zdrowiu i jakości pracy całego zespołu.

Jakie zagrożenia wynikają z niewłaściwego oświetlenia biura i jak stworzyć prawidłowe warunki?

Czy oświetlenie wpływa na wydajność pracy?

Niewłaściwe oświetlenie biura jest powodem wielu problemów, z jakimi borykają się wszyscy pracownicy. Niestety wiele firm podchodzi lekceważąco do faktu, że średni czas pracy przy komputerze wciąż ulega wydłużeniu. Większość obowiązków w biurze wykonujemy patrząc się na monitor, z ogromną częstotliwością przenosząc wzrok z ekranu na klawiaturę. Jeśli dodać, że przy okazji przeglądamy sporo dokumentów, dojść należy do wniosku, że najbardziej zagrożone są nasze oczy. Ich nadmierne zmęczenie prowadzi do pogłębiania się wad wzroku, powoduje ospałość, wpływa także na pogarszanie się samopoczucia, w rezultacie – również na naszą efektywność.

Oczu mamy tylko parę

Zagrożenia wynikające z niewłaściwej ergonomii stanowisk pracy powinny nas zmuszać do szczególnego dbania o narząd wzroku. Przede wszystkim warto decydować się na robienie przerw, co wielu z nas niesłusznie bagatelizuje. Ciągła praca może prowadzić m.in. do tzw. skurczu akomodacyjnego, zaburzającego ostrość widzenia. Z tego względu, w trakcie przerw warto rozluźniać oczy poprzez patrzenie na odległe przedmioty i krajobrazy. Relaksująco na cały nasz organizm, w tym także i wzrok, wpływa kolor zielony. Powinniśmy pamiętać również o tym, aby podczas pracy nie pochylać głowy za bardzo do przodu, a twarz od monitora utrzymywać przynajmniej w ogległości 50 cm. Co jakiś czas, warto też odrywać wzrok od ekranu i mrugać, co przyczynia się m.in. do lepszego nawilżania oczu. Kluczem do tego, aby nie martwić się o nasz wzrok i efektywność pracy jest oczywiście prawidłowe oświetlenie biurowe np. ze sklepu lampy.pl.

Naturalne znaczy najlepsze – również światło

Aranżując biuro pod kątem odpowiedniego oświetlenia, na samym początku powinniśmy wziąć pod uwagę światło naturalne, wpadające do pomieszczeń zza okna. To właśnie ono stwarza najlepsze warunki do pracy, jest nieszkodliwe dla środowiska, najbardziej zdrowe dla naszych oczu, a ponadto nic nie kosztuje. Niestety posiada też jedną wadę, którą jest wyczerpywalność, dotykająca nas szczególnie w trakcie zimy, kiedy dni są wyjątkowo krótkie. Światła naturalnego powinno być w każdym biurze jak najwięcej. Jego ilość i dostępność determinuje rozmieszczenie poszczególnych stanowisk pracy. Jeśli stajemy przed wyborem nowego lokalu, warto wziąć pod uwagę miejsca z dużą liczbą szerokich okien, przy których będziemy w stanie umieścić większość biurek. Najlepszym rozwiązaniem będą okna po stronie zachodniej i południowej, gdzie światło dziennie jest najbardziej intenstywne.

Co z oświetleniem sztucznym?

Uzupełnieniem światła dziennego w każdym pomieszczeniu biurowym jest oświetlenie sztuczne, którym należy się wspomagać w sytuacjach, gdy za oknem jest ciemno i szaro oraz gdy nasze biurko znajduje się w pozycji znacznie oddalonej od okna. Na światło sztuczne powinno składać się oświetlenie główne oraz oświetlenie miejscowe. Pierwsze z nich zapewnia równomierne oświetlenie pomieszczenia, a drugie pomaga uwidocznić poszczególne przedmioty, na których często skupiamy wzrok.

Światło sztuczne jak naturalne

Aby osiągnąć pożądany efekt oświetleniowy za pomocą sztucznych źródeł światła, bardzo istony jest wybór odpowiednich produktów. Ze względu na to, że najlepsze dla ludzkiego oka jest światło naturalne, sztuczne źródła oświetlenia w miejscu pracy powinny stanowić jego imitację. Jest to szczególnie ważne przy oświetleniu ogólnym, w którym przewagę powinny stanowić niebieskie tony, najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Problem niewłaściwego oświetlenia w biurze mogą szybko rozwiązać chociażby oprawy z panelami polaryzującymi. Doskonale redukują olśnienie bezpośrednie, powodowane przez samoświecące przedmioty znajdujące się w polu widzenia, np. monitory komputerów, jak i pośrednie, będące wynikiem odbicia światła od obserwowanej powierzchni. Warto stawiać na oświetlenie o barwie białej i ciepło-białej (najbardziej zbliżone do światła dziennego), unikając przede wszystkim oświetlenia jarzeniowego, które wywołuje migotanie i znaczne zmęczenie oczu.

Natężenie światła, czyli rzecz o luksach

Projektując oświetlenie biura, należy pamiętać o odpowiednim natężeniu poszczególnych źródeł światła, które jest wyrażane w luksach. Kiedy większość pracowników wykonuje swoje obowiązki przy komputerze, koniecznością jest zainstalowanie oświetlenia o natężeniu przynajmniej 500 luksów. Większe natężenie, nawet do 800 luksów wymagane jest zazwyczaj przy pracy z drobnymi przedmiotami, gdzie ważne jest dostrzeganie każdego szczegółu. Pamiętajmy również o tym, że bardziej wymagające pod tym względem są osoby starsze, potrzebujące często nieco większego natężenia przy pracy biurowej niż standardowe 500 luksów.

Odpowiednie rozmieszczenie

Szczególnie istotne jest rozmieszczenie oświetlenia głównego. W tym przypadku mamy dwie możliwości: umieścić je bezpośrednio na suficie lub zainstalować lampy wiszące. Dobrym rozwiązaniem mogą być oprawy rastrowe dostępne na lampy.pl, które umożliwiają połączenie kilku źródeł światła. Rolą oświetlenia głównego jest równomierne rozświetlenie danego pomieszczenia, a liczba lamp sufitowych powinna być uzależniona od pożądanego natężenia. Podczas pracy w biurze wyjątkowo ważne jest również stosowanie lampki biurkowej, która jako źródło punktowe znacząco wspomaga oświetlenie główne padające z góry. Należy pamiętać o tym, że lampka biurkowa powinna być umieszczana po przeciwnej stronie ręki, której używamy do pisania. Głowicę lampki należy z kolei umieszczać około 30 cm nad blatem biurka. Jeśli mamy możliwość aranżacji biura od podstaw, warto zdecydować się też na pomalowanie ścian jasnymi farbami, które są w stanie znacząco poprawić warunki oświetleniowe, doskonale współpracując zarówno ze sztuczynymi, jak i naturalnymi źródłami światła.

materiały PR

Dalej

x

7 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Marcin Marcin

  Dużo światła sprawia, że jesteśmy mniej zmęczeni w pracy. Zresztą wiadomo, że wszyscy lepiej czują się w lecie jak jest dużo słońca niż w zimie. My mamy takie lampy. Są bardzo mocne - https://4fundesign.com/lampa-wiszaca-LED-Prestige-czarna

  2019-11-01 15:03:21

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Avox Avox

  zgadzam się z przedmówcą kama że najlepsze jest światło dzienne ale nie stety w obecnych czasach gdzie doba powinna mieć conajmniej 48h a dzień minimum 24h to światło sztuczne ga ogromną rolę dla tego warto zainwestować w oświetlenie energooszczędne i przy okazji tanie. Ja na przykład znalazłem coś takiego https://www.smd-led.pl/

  2018-08-10 09:39:16

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Merida Merida

  Dokładnie. Lepiej najpierw zainwestować w dobre oświetlenie a nie potem placić mega wielkie rachunki. A co do oświetlenia w firmie, to bardzo polecam Trilux. Dzięki tym lampom, komfort pracy jest ogromny. Oczy się nie męczą. Poza tym jest system inteligentnego sterowania co równiez pozwala oszczędzać na energii elektrycznej ;)

  2018-07-16 23:40:48

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • karina karina

  W firmie oświetlenie powinno być ważniejsze niż w domu. U mnie już dawno postawiłam na ekonomię bo nie mam zamiaru płacić gigantycznych rachunków za energię, moja inwestycja już dawno się zwróciła.

  2014-09-18 09:48:17

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Alex Alex

  To fakt niezaprzeczalny. Chociaż spory to wydatek. Można spróbować zamontować i podłączyć oświetlenie na baterie słoneczne.

  2014-09-17 22:39:53

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • kama kama

  Najlepszym światłem jest światło słoneczne,ale jak ciemność zapada ważna jest taka lampka,która nie będzie psuć nam oczu.Warto dobrze się zastanowić nad kupnem dobrego produktu.

  2014-09-16 16:37:51

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • aldona aldona

  Tu się mogę zgodzić w całej rozciągłości i podpisać obiema rączkami. Mam w pracy koszmarne oświetlenie, po kilku godzinach bolą oczy a potem głowa. Nikt z tym nic nie robi, na nasze prośby tylko coś elektrycy poprawili ale wcale nie jest lepiej :(

  2014-09-15 17:20:25

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz