Pieniądze do wzięcia dla studentów z pomysłem na biznes

Pieniądze do wzięcia dla studentów z pomysłem na biznes Victor1558/flickr.com

Absolwenci i studenci będący na ostatnim roku studiów szkół wyższych, mają szansę na uzyskanie wsparcia finansowego w przypadku zakładania przez nich działalności gospodarczej.

Mowa tu o atrakcyjnych, niskooprocentowanych (0,69% w skali roku) pożyczkach udzielanych w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”.

Program „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” opracowano z myślą o młodych, przedsiębiorczych ludziach, którzy kończąc studia nie chcą borykać się z problemem znalezienia etatu, za to mają pomysł na własny biznes. Najważniejszym założeniem programu jest finansowanie start-upów, poprzez udzielanie tanich pożyczek na rozwój biznesu początkującym przedsiębiorcom, będącym świeżo upieczonymi absolwentami lub studentami ostatnich lat studiów.

Pierwsze pożyczki przyznane będą jeszcze tej jesieni. Na początek w województwach małopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. W 2014 roku inicjatywa obejmie także pozostałe regiony Polski. Warto w tym miejscu podkreślić, że „rejonizacja” związana z przyznawaniem pożyczek nie opiera się na miejscu zameldowania ani miejscu odbywania studiów. Decydujące znaczenie ma tutaj miejsce zarejestrowania działalności gospodarczej. Jeżeli więc komuś zależy na otrzymaniu pożyczki jeszcze w tym roku, powinien zarejestrować firmę na terenie jednego z trzech wspomnianych województw.

0,69% w skali roku

Pożyczki oferowane w programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” są tanie i rzeczywiście korzystne dla pożyczkobiorców. To najniższe z możliwych oprocentowanie, czyli 0,69% w skali roku, umożliwia bardzo dobry start początkującym przedsiębiorcom. Wnioskujący o wsparcie finansowe nie ponoszą też w zasadzie żadnych dodatkowych kosztów. Nie ma prowizji dla banku, opłaty za rozpatrzenie wniosku, obsługę kredytu ani „kar” naliczanych za wcześniejsza spłatę zadłużenia. Jedyny koszt pożyczkobiorcy to odsetki.

60 tys. zł na 7 lat i roczna karencja w spłacie kapitału

Jedna osoba może pożyczyć na rozpoczęcie działalności gospodarczej maksymalnie 60 tys. zł, nie ma jednak żadnych przeszkód, aby na przykład trzech wnioskodawców założyło spółkę i wnioskowało wspólnie o 180 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki. Niezależnie od kwoty, na spłatę jest 7 długich lat, co daje - nawet w przypadku wspomnianej tu kwoty 180 tys. zł - niskie raty miesięczne. Dodatkowo, możliwa jest tu karencja w spłacie kapitału (nawet do 12 miesięcy). Jest to bardzo bezpieczna opcja, ułatwiająca przedsiębiorcom zachowanie płynności finansowej.

I jeszcze… 20 tys. zł pożyczki uzupełniającej

Osoby, którym przyznana zostanie pożyczka z programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”, po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo – odsetkowych mogą wnioskować o tzw. pożyczkę uzupełniającą, tak samo niskooprocentowaną (w kwocie maksymalnie 20 tys. zł). Jest to pożyczka przeznaczona na konkretny cel, tj. stworzenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej. Jeżeli takie stanowisko utrzymamy przez 12 miesięcy (lub dłużej), a do tego jesteśmy przedsiębiorcą, który regularnie spłaca zobowiązania kredytowe, mamy szansę na umorzenie pozostałej do spłaty kwoty kapitału.

Zabezpieczenie pożyczki – weksel i poręczenie

A gdzie haczyk w tym wszystkim? Zapytają niektórzy… Haczyków nie ma. Są tylko schodki. Otóż punktem newralgicznym jest zabezpieczenie pożyczki. Wymaga się w tym przypadku weksla własnego pożyczkobiorcy i poręczenia dwóch osób fizycznych.

Niestety, z tym drugim może być dziś pewien kłopot, niechętnie bowiem w dzisiejszych czasach zgadzamy się na tego typu poręczenia.

Tym trudniej będzie studentowi, niedoświadczonemu przedsiębiorcy, osobie będącej na starcie pozyskać poręczycieli. Jest to jednak warunek konieczny do otrzymania wsparcia finansowego z programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”.

Tax Care S.A. Agata Szymborska-Sutton