PKP Cargo stawia na drony. Pomogą w walce ze złodziejami?

PKP Cargo stawia na drony. Pomogą w walce ze złodziejami? Trotaparamos / photo on flickr

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, dzięki dronom w 2014 r. wartość towarów skradzionych z PKP Cargo zmniejszyła się o 3,5 mln zł. Państwowy przewoźnik liczy na zmniejszenie jeszcze tego zjawiska. Mają w tym pomóc drony wielowirnikowe.

Jak powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Maciej Borecki, dyrektor biura bezpieczeństwa w PKP Cargo, „Straty ponoszone z powodu kradzieży liczymy w milionach złotych. Ale drony powinny nam pomóc zepchnąć złodziei z torów”.

Spółka w ciągu ostatnich miesięcy przetestowała kilkanaście takich latających urządzeń różnych producentów. W końcu wybrała drony wielowirnikowe, które mają możliwość pionowego startu i zawiśnięcia w powietrzu w celu długotrwałej obserwacji.

Podobne artykuły:

Jak ujawnia PKP Cargo, „drony będą wyposażone w kamery termowizyjne, by umożliwić podgląd w nocy i podczas złych warunków. W tym roku kupimy kilka urządzeń. Pierwsze powinny wejść do eksploatacji w ciągu dwóch miesięcy”.  Bardzo możliwe, że w ślady PKP Cargo pójdą też inne spółki z Grupy. Według ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” w holdingu pojawiła się koncepcja, że drony mogłaby kupić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, której podlega SOK.

red.