Płatności zbliżeniowe gwarancją bezpieczeństwa?

Płatności zbliżeniowe gwarancją bezpieczeństwa? sxc.hu

Podchodząc do kasy niemal zawsze słyszymy pytanie: płatność gotówką czy kartą? W Polsce płatności kartą to norma. Ogromna rzesza klientów przekonała się do tej formy płatności. W końcu łatwiej mieć przy sobie jeden plastik, niż cały plik banknotów.

Warunki na rynku się zmieniają, to i kart płatnicze muszą ewoluować. Stąd też coraz popularniejsze karty zbliżeniowe. Nie są one luksusem, na który mogą sobie pozwolić tylko wybrani. Są po prostu kolejnym ułatwieniem w procesie zakupowym. Jednak czy są one bezpieczne?

Cyberprzestępczość stale rośnie. Co chwila słychać sygnały o skanowaniu kart i innych nie do końca jeszcze poznanych sposobach przestępczości. Co zrobić żeby uniknąć kradzieży karty, a przy tym oszczędności?

Dzięki korzystaniu z kart zbliżeniowych możliwe jest dokonywanie płatności bez konieczności wpisywania PIN-u. To ogromna wygoda, na którą może sobie pozwolić każdy. Szacuje się, że w posiadaniu Polaków jest obecnie ok. 27,6 mln kart zbliżeniowych i stanowią one niemal 80 proc. wszystkich kart płatniczych dostępnych na rynku.

Poznaj działanie karty zbliżeniowej?

Kto z nich korzystał z pewnością zgodzi się, że to ogromna wygoda. Karty zbliżeniowe pozwalają na szybką realizację płatności, nawet tych drobnych. Jak działają karty zbliżeniowe? Zastosowana w nich technologia, która wykorzystuje umieszczony w karcie układ scalony i mini antenę radiową, daje ogromne możliwości ich użytkownikom. Dokonywanie wszelkich transakcji jest dziecinnie proste. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala. Sama płatność przebiega sprawniej niż w przypadku standardowych płatności kartą. Przy każdej transakcji, której kwota przewyższa 50 zł konieczne jest podanie kodu PIN lub złożenie podpisu. To co odróżnia karty zbliżeniowe od standardowych, oprócz oczywistych funkcjonalności, to symbol graficzny. Na tych zbliżeniowych możemy zaobserwować imitację rozchodzenia się fal radiowych.

Liczy się wygoda, ale i bezpieczeństwo

Ilość zbliżeniowych kart ciągle rośnie, podobnie jest jeżeli chodzi o obawy z nimi związane. Im więcej osób z nich korzysta, tym bardziej wzrasta obawa o bezpieczeństwo. Łatwo można sobie bowiem wyobrazić sytuację kradzieży karty i wykorzystania jej przez złodzieja w wielu miejscach. Jednak z drugiej strony karty zbliżeniowe są dużo bezpieczniejsze niż gotówka. Kiedy ukradziony zostanie nam portfel pełen pieniędzy mamy niewielkie szanse na ich odzyskanie. Jeśli zaś łupem padnie karta zbliżeniowa, możemy bardzo szybko ją zablokować.

O bezpieczeństwo transakcji dokonywanych za pomocą kart PayPass (Mastercard) i payWAVE (Visa) na bieżąco dbają banki. Dlatego też bankowe karty zbliżeniowe mają wbudowane mikroprocesory, które wykorzystują najwyższy poziom kryptografii i najnowsze rozwiązania technologiczne. Ich zastosowanie pozwala skutecznie walczyć z wszelkimi próbami kradzieży.

Karty zbliżeniowe to również duża wygoda dla pracowników sklepów, drogerii czy restauracji. Klienci mogą sprawnie i szybko dokonać płatności za zakupy czy usługi. Dzięki temu zmniejszają się kolejki ponieważ usprawniona jest ich obsługa. Kelnerzy czy sprzedawcy nie muszą czekać na wprowadzenie PIN-u co skraca proces zakupowy.

Fakty i mity o płatnościach kartami zbliżeniowym

Jeśli wydaje Ci się, że czytniki kart mogą same pobierać pieniądze, kiedy po prostu będziemy koło nich przechodzić, to jesteście w błędzie. Wszystkie dostępne na rynku karty zbliżeniowe nie mogą same z siebie przesyłać informacji, a tym bardziej dokonywać płatności. Karty zbliżeniowe aktywują się tylko na wyraźne polecenie czytnika, który połączony jest z terminalem płatniczym. Ten zaś aktywuje się dopiero kiedy kasjer wprowadzi wszystkie konieczne do przeprowadzenia transakcji dane.

Czytniki, które obsługują karty zbliżeniowe przez większość czasu są nieaktywne. A aktywują się dopiero po zbliżeniu do nich karty. Żeby zapłacić kartą zbliżeniową należy przyłożyć ją do czytnika na odległość ok. 4 cm. Trzeba również pamiętać o tym, że karta musi być równo przyłożona do czytnika. Po pobraniu pieniędzy z konta czytnik natychmiast się dezaktywuje, tak więc nie ma możliwości, żeby dokonana została całkiem przypadkowa transakcja.

Podobne artykuły:

Dużym atutem kart zbliżeniowych jest również brak możliwości odczytania danych osobowych posiadacza karty. Posiadacze kart zbliżeniowych powinni również pamiętać, że skorzystać z karty zbliżeniowej będą mogli tylko wtedy, kiedy wcześniej dokonają przynajmniej jednej transakcji z użyciem PIN-u.

Banki również starają się zachęcać klientów do korzystania z kart zbliżeniowych. Coraz więcej instytucji wprowadza limity, które ograniczają odpowiedzialność klientów, która związana jest między innymi w utratą karty. W ramach tego można wyodrębnić wszelkie transakcje wykonywane bez wiedzy posiadacza karty, które mają miejsce m.in. w przypadku kradzieży. Tak też według Rady ds. Systemy Płatniczego odpowiedzialność klientów sięga równowartości 50 euro, zaś w przypadku osób korzystających z tradycyjnych kart 150 euro.

Dodatkowo coraz więcej banków wprowadziło również limity związane z dzienną liczbą transakcji dokonanych z użyciem karty zbliżeniowej. Każde kolejne skorzystanie z karty wiąże się z koniecznością wprowadzenia kodu PIN.

Posbox SA Jarosław Kluszczyński