Pocące się dłonie czy gratulacje szefa?

Pocące się dłonie czy gratulacje szefa? www.sxc.hu

Stres potrafi paraliżować. Każdy z nas przeżył sytuację, gdy trzęsąc się, czując uścisk w żołądku myśleliśmy o tym, co nas czeka. Jak sobie z tym radzić?

...To była czarna dziura. Zaschło mi w gardle, nie mogłam wydobyć z siebie słowa, nie wiedziałam, gdzie podziać oczy, co zrobić z rękami – wydawało mi się, że mam ich o dużo za dużo.

Nowy, idealnie skrojony kostium, nagle zrobił się za ciasny. A przede mną kilkunastu kolegów i koleżanek (!) i mój szef. Wszyscy czekają na moją prezentację... Nie wiedziałam, o czym mówię. Nie wiedziałam, czy ktoś mnie słucha. Tak naprawdę, w ogóle nie wiedziałam, co się wokół mnie dzieje. Ale wiedziałam jedno – muszę coś z tym zrobić. Muszę przestać się bać konfrontacji z innymi ludźmi.

To typowe sytuacje dla większości z nas. Prawie każdy doświadczył tego choć raz w życiu. Wystąpienia publiczne, rozmowa kwalifikacyjna czy zwykłe spotkanie z klientem dostarczają wiele stresu i to jest rzecz, jak najbardziej naturalna. Umiejętności radzenia sobie w takich momentach nie wyssaliśmy przecież z mlekiem matki. Jednak nie oznacza to, że nie możemy się ich nauczyć.

Najważniejszą sprawą jest uświadomienie sobie mechanizmów komunikacji. Słowa to tylko 35 % naszego przekazu,a pozostałe 65% to informacje poza słowami, czyli mowa ciała i wygląd. To właśnie komunikacja niewerbalna decyduje o tym, jak jesteśmy odbierani przez innych. Decyduje, o tym, jak my odbieramy innych.

Body language – jego znajomość może być przydatna

Znajomość BODY LANGUAGE ułatwia i znacząco poprawia nasze stosunki z innymi. To bezcenna wiedza, którą można nabyć w ciekawy i przyjemny sposób. Korzyści są ogromne – będziemy potrafili nareszcie przezwyciężyć ten dobrze znany, paraliżujący lęk przed wystąpieniem, ciało przestanie być dodatkowym obciążeniem, ręce nie będą się już pocić, a oddech wróci do normy.

Nareszcie będziemy w stanie znaleźć w swojej głowie więcej słów, niż tylko „dzień dobry”. To wszystko sprawi, że nie tylko będziemy postrzegani jako ludzie sukcesu, ale i sami o sobie zaczniemy tak myśleć. Ale trening rozwoju osobistego, nazywany inaczej autoprezentacją, to nie tylko komunikacja niewerbalna. W jej skład wchodzą także, na równych prawach, komunikacja werbalna i wizaż. Wszyscy przecież znamy powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą”, czyż nie jest ono prawdziwe? Zwracamy uwagę na wygląd naszego rozmówcy – natychmiast dostrzegamy źle dobrane, do kształtu twarzy, okulary, nieodpowiednią kompozycję kolorystyczną kostiumu, obuwia i fryzury. Jeśli jesteśmy w stanie zauważyć to u innych, to oznacza, że nasze niedociągnięcia są również widoczne. Nie trzeba być od razu stylistą lub specjalistą od wizażu, by uniknąć podstawowych błędów. Należy tylko poznać elementarne zasady kreowania własnego wizerunku. Ten, właściwie zbudowany, gwarantuje nam powodzenie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Następnym pierwiastkiem, zapewniającym nam sukces w kontaktach interpersonalnych, jest komunikacja werbalna, czyli słowna. Rytm i tempo, ton i intonacja, barwa głosu, artykulacja oraz dramaturgia wypowiedzi są niezwykle istotną częścią składową, wszystkich przekazywanych, przez nas, informacji.

Przygotowanie merytoryczne to zaledwie ułamek dobrze skonstruowanej prezentacji, ponieważ ważne jest nie tylko CO wypowiadamy, ale przede wszystkim JAK to robimy. Umiejętne posługiwanie się narzędziami komunikacji werbalnej, jest niczym atrakcyjne opakowanie dla dobrego towaru.

Komunikacja niewerbalna, werbalna i wizaż – te trzy elementy powinny współgrać, wtedy tylko mamy do czynienia z profesjonalną autoprezentacją. Warto posiąść tę sztukę, ponieważ to inwestycja, która zaprocentuje w każdej płaszczyźnie naszego życia. Pozwoli na odkrycie drzemiącego potencjału i nauczy efektywnie nim sterować. 

Efekty i korzyści profesjonalnej autoprezentacji:

  • diagnoza swoich mocnych i słabych stron,
  • rozpoznawanie sygnałów niewerbalnych,
  • praktyczne zastosowanie narzędzi komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
  • umiejętność kreowania własnego wizerunku.


Kurs na Sukces Andrzej Koziar Szkolenia