Podatek od darowizny

Podatek od darowizny © jogyx - Fotolia.com

Nie każdy wie o tym, że otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się koniecznością zapłacenia podatku.

Jeżeli więc zostałeś obdarowany w ten sposób, powinieneś wiedzieć, jakie obowiązki podatkowe w tym zakresie nakłada na Ciebie państwo.

Kogo nie ominie obowiązek podatkowy

Wszystkie osoby fizyczne, które nabywają majątek w drodze spadku lub darowizny zobowiązane są zapłacić podatek od spadku bądź podatek od darowizny zawsze, gdy wartość tego majątku przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku uprawomocniło się lub zarejestrowany został akt poświadczenia dziedziczenia przez notariusza oznacza to dla Ciebie nowy obowiązek podatkowy.

Kwoty wolne od podatku

Podatku od spadku można uniknąć, jeżeli jego wartość nie przekracza kwoty wolnej. Różni się ona w zależności od tego, do której grupy podatkowej należysz. Grupa I obejmuje małżonków, wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków), zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierbów, ojczymów, macochy, rodzeństwo, teściów, zięciów oraz synowe. Do grupy II należą zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki). Grupa III to pozostali nabywcy. Jak widzisz prawo dokonuje bardzo szczegółowego podziału na grupy podatkowe.

W przypadku przekroczenia kwoty wolnej jesteś zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych.

źródło: ksiegowosc.infor.pl

red