Podatnik silniejszy w starciu z fiskusem

Podatnik silniejszy w starciu z fiskusem peshkova - Fotolia

Poprawki przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP przewidują między innymi rozstrzyganie sporów na korzyść podatnika oraz skrócenie postępowań skarbowych.

Podobne artykuły:

Według szacunków zmiany mogą przynieść nawet 537-708 mln oszczędności rocznie dzięki mniejszej liczbie sporów i postępowań. Inną korzyścią może być awans Polski w zestawieniu krajów według atrakcyjności podatkowej i inwestycyjnej. W tej chwili Polska zajmuje 113 pozycję na 189 krajów.

-Mieliśmy na uwadze przede wszystkim dobro małych i średnich firm, które nie zawsze są w stanie poradzić sobie w walce o swoje prawa – mówi minister Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta RP.

Koniec trików

Kancelaria Prezydenta chce najwyraźniej odebrać skarbówce możliwość sięgania po proceduralne sztuczki, które dają jej więcej czasu na ściąganie podatków. W postulatach znalazła się także likwidacja przepisów o obowiązku korekty kosztów w wypadku niezapłacenia faktury. Według 80 proc. przedsiębiorców przepytanych przez firmę KPMG zapisy te tylko zwiększyły biurokrację.

- Nie da się przewidzieć prawem wszystkich możliwych sytuacji. Dlatego w tych niejasnych sytuacjach trzeba orzekać na korzyść podatnika, jako słabszego podmiotu – uważa Alicja Sarna, doradca podatkowy z kancelarii MDDP.

Opracowano na podstawie tekstu w rp.pl.

red