Polska kontra Europa: pracujemy dłużej, ale mniej wydajnie

Polska kontra Europa: pracujemy dłużej, ale mniej wydajnie materiały PR

Polacy znajdują się w czołówce Unii Europejskiej pod względem czasu spędzonego w pracy, jednak jeśli chodzi o wydajność jesteśmy w ogonie. Produktywność naszych rodaków jest trzykrotnie mniejsza niż unijna średnia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W 2013 r. przepracowaliśmy średnio 41 godzin tygodniowo. Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej spędził w pracy 3,5 godz. mniej. Wyprzedzili nas pod tym względem tylko Grecy – wynika z danych Eurostatu.

Nasz produktywność też nie napawa optymizmem. Jak podaje firma badawcza, w 2013 r. Polska znalazła się na 5. od końca miejscu w Unii. PKB wytworzony w ciągu godziny pracy wyniósł wtedy w kraju 10,6 euro. Gorszy wynik wypracowały jedynie Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria.

Dane GUS pokazują natomiast, że w 2013 r. ponad 14 proc. mieszkańców Polski spędzało w pracy co najmniej 50 godz. tygodniowo. Ponadto wskaźnik ten w poprzednich latach był na podobnym poziomie.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Jak powiedział Gazecie prof. Janusz Czapiński z UW, wiele osób musi długo pracować, bo pracując 8 godz. dziennie, brakuje im do pierwszego. Jak dodaje, jest też duża grupa, która zostaje po godzinach w firmie, aby odkuć się materialnie lub odłożyć dodatkowe środki na mieszkanie czy samochód. Motywacją do zostawania dłużej w firmie jest również trudna sytuacja na rynku pracy i obawa przed utratą pracy.

red.