Polski przedsiębiorca traci jeden dzień w tygodniu na biurokrację

Polski przedsiębiorca traci jeden dzień w tygodniu na biurokrację sxc.hu

Godzina piętnaście dziennie to 6 – 7 godzin w tygodniu, a zatem niemalże pełny dzień pracy. Tyle właśnie przeciętny polski przedsiębiorca poświęca tzw. sprawom papierkowym – jeden dzień w tygodniu.

Kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą są bardziej przytłoczone biurokracją niż przedsiębiorcy płci męskiej, którzy z kolei częściej korzystają z pomocy profesjonalistów. To wnioski z sondażu Idea Bank, przeprowadzonego w dniach 20 – 27 lutego br. na próbie 1000 przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy.

Przeciętny polski przedsiębiorca przeznacza codziennie na tę tzw. biurokrację 1 godzinę 15 minuy. Jest to czas, w którym nie zarabia, nie wykonuje zleceń, nie zdobywa nowych klientów. To czas „zjedzony przez biurokrację”, w którym wystawia się faktury, wypisuje deklaracje podatkowe, zleca przelewy do ZUS, sporządza umowy, monitoruje należności, etc. Wszystko to jest konieczne, ale niestety nieproduktywne i niezyskowne.  Znając polskie realia można domyślać się, że jest to jeden z dni weekendowych, w których przedsiębiorca zamiast odpoczywać, nadrabia biurokratyczne zaległości z minionego tygodnia i spędza na przykład sobotę „w papierach”.

Jak się okazuje, wśród ankietowanych przedsiębiorców największą grupę stanowią ci, którzy przeznaczają na papierkową robotę do dwóch godzin dziennie, ale jest także pokaźna reprezentacja osób poświęcających temu od dwóch do czterech godzin każdego dnia! 

Uśredniony wynik sondażu wskazuje na to, że – w skali tygodnia – sprawy papierkowe związane z firmą zajmują kobietom mniej więcej godzinę dłużej niż mężczyznom. Wynik ten wpisuje się w naturalne różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami. Panie są z natury bardziej skrupulatne, dokładne i staranne w tym co robią.

W sondażu badano także inną kwestię, mianowicie – kto pomaga przedsiębiorcom w pracy administracyjnej. Wsparciem numer jeden jest księgowa. Badanie pokazało też, że większość przedsiębiorców korzysta ze wsparcia innych osób w pracach biurowych. Kobiety rzadziej niż mężczyźni korzystają z pomocy księgowej i prawnika, częściej natomiast wskazują na pomoc „innej osoby” w prowadzeniu firmy. Prawdopodobnie chodzi tu o małżonka lub partnera. 

Katarzyna Siwek

Tax Care S.A.