Pomysł na biznes: poradnia psychologiczna

Pomysł na biznes: poradnia psychologiczna carted.pl

Stworzenie własnej poradni psychologicznej to marzenie wielu studentów psychologii. Choć rozpoczęcie tego typu działalności gospodarczej nie jest trudne, należy liczyć się z faktem, że nie od razu pojawią się klienci skłonni korzystać z naszych usług

Czy założenie poradni psychologicznej to dobry pomysł na biznes? Kto może sobie na niego pozwolić?

Poradnia psychologiczna – biznes tylko dla absolwentów psychologii

Żeby świadczyć porady psychologiczne niezbędne jest stosowne wykształcenie. Osoba, która myśli o zarabianiu na prowadzeniu poradni powinna posiadać tytuł magistra psychologii. Dodatkowo zobowiązana jest do odbycia stażu zawodowego, który da jej prawo do wykonywania zawodu psychologa. Jeżeli chcemy prowadzić zajęcia z psychoterapii, konieczne jest ponadto odbycie czteroletniego szkolenia, dzięki któremu uzyskamy kwalifikacje psychoterapeuty.

Każdy psycholog może wybrać określoną specjalizację, która ukierunkowuje jego rozwój zawodowy. Współcześni studenci studiów psychologicznych mogą zdecydować się na:

 • psychologię rozwoju człowieka,
 • psychologię zdrowia,
 • psychologię reklamy,
 • psychologię kliniczną,
 • psychologię społeczną,
 • psychologię sportu,
 • psychologię sądową,
 • psychologię zarządzania i organizacji,
 • psychologię pracy,
 • i inne.

Założenie poradni psychologicznej nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Największą inwestycją w tej branży jest osoba samego psychologa, który musi poświęcić lata na naukę i zdobywanie doświadczenia.

Świadczenie usług psychologicznych – od czego zacząć?

Jeżeli chcemy świadczyć usługi psychologiczne na własną rękę i posiadamy stosowne uprawnienia, powinniśmy zacząć od rejestracji działalności gospodarczej. Jest to proces całkowicie darmowy, nie zajmujący wiele czasu. Obecnie istnieje możliwość zarejestrowania firmy bez konieczności wychodzenia z domu – przez internet.

Kolejnym krokiem, którego nie powinien pomijać żadem przedsiębiorca jest założenie strony internetowej. W przypadku działalności psychologicznej jest ona niezwykle ważna. Warto zamieścić na niej szczegółowe informacje o nas i prowadzonej przez nas praktyce. Dajmy się poznać potencjalnym klientom. Umiejętnie sporządzona witryna internetowa sprawi, że więcej osób zainteresuje się naszymi usługami i będzie w stanie nam zaufać

Reklama w zawodzie psychologa

Znakomitym sposobem na zdobycie zainteresowania potencjalnych klientów jest udzielanie się w mediach społecznościowych. Możemy prowadzić bloga lub nagrywać filmy o tematyce psychologicznej. Jeżeli poświęcimy takiej działalności wiele zapału i cierpliwości, staniemy się rozpoznawalni w swojej branży. To z kolei pozwoli nam ustalać wyższe stawki za nasze usługi.

Poradnia stacjonarna

Biznes jakim jest własna poradnia psychologiczna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że zapewnia on nieregulowane godziny pracy. Dzięki elastycznemu grafikowi łatwiej jest pogodzić firmę z opieką nad dziećmi.

Jeżeli decydujemy się na założenie stacjonarnej poradni psychologicznej, musimy liczyć się z koniecznością wynajmu odpowiedniego lokalu. Na szczęście jego wyposażenie nie wymaga wielkich inwestycji. W branży psychologicznej najważniejsza jest sama osoba psychologa. Wnętrze powinno być zaaranżowane w taki sposób, żeby klient czuł się w nim dobrze i bezpiecznie. Niezbędna będzie nam wygodna kanapa, biurko, krzesła i stonowane oświetlenie. Poradnia psychologiczna nie musi być zlokalizowana w centrum wielkiego miasta – klientom psychologów często zależy na dyskrecji, są oni zazwyczaj w stanie dojechać na spotkanie nawet w odległa rejony miasta.

Lokalizacja nie jest jednak całkowicie bez znaczenia. Jeżeli liczymy na dużą ilość klientów, powinniśmy postawić raczej na miasto. Warto mieć świadomość, że korzystanie z usług psychologicznych jest w pewnych środowiskach wciąż tematem tabu. Z tego względu otworzenie gabinetu psychologicznego w odległej wsi, nawet pomimo braku konkurencji może okazać się chybionym pomysłem.

Internetowa poradnia psychologiczna

Rozwój internetu sprawia, że pojawiają się nowe możliwości pracy. Dotyczą one również dyscypliny jaką jest psychologia. Współcześnie coraz więcej psychologów decyduje się na pracę z klientem przez internet. Internetowa poradnia jest szansą dla osób, które:

 • mieszkają zbyt daleko od miasta, żeby udać się do dobrego psychologa,
 • znajdują się w odległym zakątku świata, a pilnie potrzebują wsparcia,
 • nie mają wystarczających środków finansowych, żeby pokryć koszt konsultacji psychologicznej i dojazdów,
 • nie mają odwagi, żeby porozmawiać z psychologiem osobiście.

Wielką zaletą poradni internetowych jest fakt, że psycholog może pracować bez wychodzenia z domu. Nie ponosi również kosztów wynajmu lokalu, nie musi się również martwić o jego wyposażenie.

Tekst przy współpracy z carted.pl.