POS – prosta obsługa biznesu. Jak wybrać oprogramowanie?

POS – prosta obsługa biznesu. Jak wybrać oprogramowanie? Sergey Nivens - Fotolia

Nowoczesne systemy POS to nic innego, jak szereg funkcjonalności, które usprawniają handel, sprzedaż oraz zarządzanie firmą. Jak wybrać ten najlepszy? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania.

Warto lepiej poznać systemy POS

Nie wszyscy może wiedzą czym faktycznie są systemy POS. Często się o nich mówi, ale nie do końca precyzuje się to czym dokładnie są. Systemy POS to nic innego, jak połączenie urządzeń fiskalnych z dedykowanym im oprogramowaniem, które wspólnie mają tworzyć punkt sprzedażowy. Decydując się na wdrożenie systemów POS w firmie mamy gwarancję, że cały proces sprzedaży, poczynając od przyjęcia zamówienia, kończąc na regulacji rachunku, przebiegnie bez najmniejszych problemów. Coraz trudniej jest sobie wyobrazić zarządzanie sklepem, restauracją, hotelem czy punktem usługowym bez nowoczesnych systemów POS. W zależności od miejsca instalacji systemy różnią się od siebie funkcjonalnościami.

Rynek bardzo się zmienia dlatego, żeby nie zostać w ogonie przedsiębiorcy coraz chętniej wdrażają nowe technologie. Szacuje się, że systemy POS pozwalają zwiększyć zyski o nawet 15 proc., między innymi dlatego, że aż o 85 proc. ograniczone zostają błędy personelu. Naturalnie zakup oraz wdrożenie systemów POS jest kosztowny, ale jest to wydatek jednorazowy. W dłuższej perspektywie jednak firma zyskuje.

Nowe korzyści dla przedsiębiorców

Korzyści z wdrożenia systemów POS jest wiele, m.in. zwiększony przepływ informacji między personelem, klientami i właścicielami.

Systemy POS doceniane są również za możliwości związane z zarządzaniem oraz planowaniem biznesu. Z pewnością do zalet systemów POS zaliczyć powinniśmy również wszelkie analizy, które można sprawnie i szybko przygotować. Dzięki temu analiza sprzedaży czy rynku może być niemal natychmiastowo przygotowana.

Producenci oprogramowania starają się w pełni zadowolić klientów, dlatego dbają o to by systemy POS miały jak najbardziej intuicyjne interfejsy. Zależy im na zadowoleniu klientów, ale i na możliwie najszybszym wdrożeniu do pracy z systemem. Pozwoli to uniknąć wielu pytań i długich szkoleń z obsługi systemu.

Systemy POS to również poprawa bezpieczeństwa. Zastosowana technologia pomaga uniknąć błędów związanych z pomyłką pracownika. Niemal w każdej branży możliwe są problemy związane z błędami w komunikacji między pracownikami czy te związane z pomyłkami w obliczeniach. Systemy POS sprawiają, że takie niedopatrzenia są dość szybko neutralizowane. Co więcej systemy POS to również możliwość bieżącej kontroli nad przedsiębiorstwem. Wszystkie dane mogą być w czasie realnym modyfikowane, a same systemy umożliwiają między innymi podłączenie czytnika kodów kreskowych oraz innych urządzeń usprawniających pracę.

Systemy POS dla każdej branży

Kiedy zdecydujesz się już na zakup nowoczesnego oprogramowania przed wyborem konkretnego urządzenia zastanów się, jakie funkcjonalności mogą wydać się bardziej atrakcyjne i które pomogą lepiej zapanować nad firmą. Na rynku znaleźć można dużą pulę oprogramowania dla biznesu, które sprawdzi się w niemal każdej branży. Decydując się na konkretny program warto skupić się na możliwościach jakie daje. Dobrze jest dokładnie określić czego właściwie szukamy wybierając rozwiązanie, które będzie również wsparciem dla naszych pracowników.

Podobne artykuły:

I tak dla przykładu jeśli prowadzimy firmę, która wymaga od pracowników każdorazowego logowania się do systemu, warto wdrożyć oprogramowanie, w którym każdy pracownik będzie mógł zalogować za pomocą indywidualnej karty czy PIN-u. Takie rozwiązanie z pewnością znajdzie swoich zwolenników w branży gastronomicznej. Systemy POS znajdują również szerokie zastosowanie w branży hotelowej, gdzie możliwe jest zastąpienie klasycznej książki meldunkowej, nowoczesnym oprogramowaniem. Dzięki temu ograniczone zostają między innymi pomyłki związane z komunikacją między recepcją, a gośćmi.

Koszty już nie takie straszne

Chcąc wdrożyć system POS w firmie nie trzeba się już obawiać wysokich kosztów, które mógłby generować zakup. Obecnie producenci oprogramowania wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, ale i obawom klientów dając im możliwość wyboru sposobu finansowania zakupu. W grę coraz częściej wchodzi teraz leasing czy kredyt. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zniwelować koszty jakie niesie za sobą wdrożenie systemów firmie. Mogą cieszyć się nowocześnie zarządzaną firmą, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów na starcie.

Posbox SA Jarosław Kluszczyński