Powrót legendy motoryzacji. Z taśm zjeżdżają nowe Saaby

Powrót legendy motoryzacji. Z taśm zjeżdżają nowe Saaby M 93/wikipedia.pl

Wznowiona została produkcja w szwedzkiej fabryce Saaba. To spore zaskoczenie. Spekulowano o powrocie, ale raczej w 2014 roku i miały to być auta elektryczne. Z taśm montażowych będą zjeżdżać natomiast znane modele 9-3 w wersjach sedan i cabrio.

Firma NEVS (National Electric Vehicle Sweden) postanowiła wskrzesić szwedzką fabrykę Saaba w Trollhättan. Od kilku tygodni trwały tam prace logistyczne i organizacyjne. Teraz zaś fabryka ruszyła z produkcją modelu 9-3 w wariancie sedan i cabrio.

W poniedziałek z taśm montażowych fabryki aut w szwedzkim mieście Trollhaten znowu zaczęły zjeżdżać samochody.

Są produkowane w "skromnej ilości" dla klientów w Szwecji i Chinach - zapowiadzieła spółka National Electric Vehicle Sweden AB (NEVS), która w zeszłym roku kupiła na przetargu majątek upadłego koncernu motoryzacyjnego Saab.

Podobne artykuły:

Saab dla chińskiej spółki

Saab przez ostatnie dekady swojej działalności należał do amerykańskiego giganta motoryzacyjnego General Motors. W 2010 r. szwedzką markę kupił holenderski producent sportowych aut Spyker, który jednak nie udźwignął ciężaru tej inwestycji. Wiosną 2011 r. Saab przestał produkować samochody. Fiaskiem zakończyły się negocjacje menedżerów Spykera o sprzedaży Saaba inwestorom z Chin i pod koniec 2011 r. zadłużony Saab ogłosił upadłość.

Spółka NEVS, która na przetargu kupiła Saaba, jest zdominowana przez inwestorów z Chin - 22 proc. akcji tej spółki mają władze chińskiego miasta Qingdao.

Elektryczne auta w 2014 roku

Początkowo NEVS zapowiadał, że wykorzysta konstrukcje szwedzkiej firmy do produkcji elektrycznych aut, głównie na rynek Chin. Na razie jednak auta Saab 9-3 będą napędzać silniki spalinowe. Wersja na elektryczna ma się pojawić w 2014 roku. 

NEVS mogło wznowić produkcję aut, bo uzgodniło nową umowę o współpracy z 400 dostawcami części do modelu Saab 9-3. W macierzystej fabryce Saaba w Trollhaten pracuje teraz 600 osób. 

Zapowiada się bardzo ciekawie, szczególnie dla fanów marki Saab. 

 

Cezary Dąbrowski