Poznaj G Suite – Poczta Gmail dla firm i szeroki pakiet aplikacji Google

Poznaj G Suite – Poczta Gmail dla firm i szeroki pakiet aplikacji Google Poznaj G Suite

G Suite, a wcześniej Google Apps for Work, to pakiet aplikacji dla firm od Google.

Są to rozwiązania dla przedsiębiorstw, które wspomagają pracę grupową i pracę online. Dzięki nim pracownicy mogą wspólnie tworzyć projekty, znajdując się w różnych częściach świata. G Suite to również możliwość korzystania z poczty we własnej domenie. Co jeszcze zapewnia ten pakiet?

G Suite – co obejmuje?


G Suite to coś więcej niż Poczta Gmail i dostęp do aplikacji od Google, z których możesz korzystać po założeniu konta. Pakiet ten kierowany jest do firm, które potrzebują narzędzi do pracy zespołowej. Wybierając go, otrzymujesz po opłaceniu usługi dostęp do wielu aplikacji, które ze sobą współdziałają. Co istotne, z rozwiązań tych możesz korzystać nie tylko w oknie przeglądarki, ale również w formie aplikacji na smartfonie, tablecie czy komputerze. Alternatywą dla tego rozwiązania jest Office 365, który obejmuje również m.in. pakiet aplikacji online oraz pocztę. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Trudno ocenić, gdyż decydować tutaj mogą nawet przyzwyczajenia. Jeśli na co dzień korzystasz z Poczty Gmail, to prawdopodobnie bardziej zainteresuje cię pakiet od Google, gdzie możesz do konta przypisać domenę i używać adresów e-mail we własnym adresie. Jeśli zależy ci na zaawansowanej edycji dokumentów, to być może lepszym rozwiązaniem będzie Office 365. Warto przetestować oba pakiety i na tej podstawie podjąć decyzję.


Pomiędzy pakietem G Suite a darmową pocztą i narzędziami Google istnieje wiele różnic. Bezpłatne konto Gmail zapewnia 15 GB powierzchni, natomiast w podstawowym pakiecie dla firm masz do dyspozycji 30 GB. W ramach G Suite otrzymujesz pełne wsparcie pomocy technicznej, możesz zarządzać grupowymi kontami e-mail, stajesz się również administratorem konta G Suite i wszystkich adresów e-mail, które utworzyłeś w ramach usługi, tak jakbyś prowadził własny hosting poczty.


Pakiet G Suite – Poczta Gmail i aplikacje Google dla firm – obejmuje aplikacje i usługi: • Pocztę Gmail – najpopularniejsza poczta na świecie, z możliwością korzystania z adresów w twojej domenie. Plusem jej wdrożenia w firmie jest to, że prawdopodobnie twoi pracownicy ją znają.

 • Kalendarz – przygotowany specjalnie do pracy zespołowej. Za pośrednictwem tej opcji możesz utworzyć kalendarz dostępny dla każdego członka zespołu.

 • Hangouts Chat – możesz prowadzić rozmowy indywidualne z daną osobą, ale też rozmowy grupowe.

 • Hangouts Meet – rozmowy video w jakości HD, w których może uczestniczyć jednocześnie nawet do 100 osób. Jednak ich liczba zależna jest od wybranego pakietu.

 • Dokumenty – czyli edytor tekstowy.

 • Arkusze – czyli arkusz kalkulacyjny.

 • Prezentacje – daje możliwość tworzenia rozbudowanych prezentacji.

 • Witryny – umożliwia tworzenie witryn dla projektu, zespołu czy wydarzenia.

 • Keep – czyli twój firmowy notatnik. Możesz w nim zapisywać m.in. pomysły i zadania do wykonania.

 • Kreator aplikacji – narzędzie do tworzenia aplikacji biznesowych, które mają przyśpieszyć czy rozwinąć wewnętrzne procesy firmowe.

 • Dysk – w pakiecie Basic otrzymujesz 30 GB powierzchni w chmurze, a w Business – 1 TB na osobę, o ile liczba osób nie przekracza 5.

 • Google Cloud Search – usługa, która umożliwia przeszukiwanie wszystkich materiałów w ramach G Suite.

 • Konsolę administracyjną – narzędzie, które ułatwia administrację. Możesz m.in. dodawać użytkowników czy zarządzać narzędziami.

 • Vault – ta aplikacja pomoże ci m.in. w przechowywaniu, blokowaniu i eksportowaniu danych.


Google przygotowało pakiet aplikacji dla firm, które rzeczywiście mogą zdecydowanie usprawnić pracę grupową i umożliwić realizowanie wielu zadań online. To, czy jednak lepszym rozwiązaniem dla twojej działalności jest pakiet Office 365, musisz ocenić już indywidualnie. Oba rozwiązania mogą okazać się wartościowe – zapoznaj się z aplikacjami i zdecyduj, czego potrzebujesz.