Praca jako opiekunka osób starszych a znajomość języków obcych

Praca jako opiekunka osób starszych a znajomość języków obcych Promedica

Czy znajomość języka obcego jest wymagana przy aplikowaniu na stanowisko opiekunki osób starszych? W jaki sposób nauczyć się języka lub podszlifować jego znajomość? Czy warto skorzystać z kursu online?

W pracy opiekunki osób starszych, jeśli jest wykonywana za granicą, konieczna jest znajomość języka obcego. Nie musi to być znajomość perfekcyjna, ale choć podstawowa, która umożliwia swobodne porozumiewanie się z podopiecznym i jego rodziną, a także załatwienie codziennych spraw takich jak np. zakupy. By zostać opiekunem, nie trzeba znać języka wcześniej, można nauczyć się go na kursach, a jeśli zna się podstawy - można się dokształcić.

Praca jako opiekun seniora – wymagania

Kandydat na opiekuna, nie ma obowiązku posiadania żadnego specjalnego wykształcenia kierunkowego. Oczywiście mile widziane są zawody medyczne i doświadczenie w pracy z ludźmi. Warto podkreślić, że praca jako opiekun seniora to nie praca opiekuna medycznego. Zakres obowiązków opiekuna osób starszych nie obejmuje wykonywania żadnych czynności medycznych.

Od osób ubiegających się o pracę opiekuna za granicą oczekuje się jedynie doświadczenia w opiece nad osobą starszą czy też chorą (np. kimś z rodziny), wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i empatii oraz podstawowej znajomości języka obcego – pozwalającej na rozmowę z podopiecznym i wykonywanie czynności takich jak zakupy w sklepie czy aptece, zorganizowanie wizyty u lekarza. Mile widziane jest również posiadanie czynnego prawa jazdy. Języka obcego nie trzeba znać od razu, można nauczyć się go na specjalnych kursach niemieckiego dla opiekunek osób starszych.

Co oferuje Akademia Promedica24?

W ramach Akademii firma Promedica24 oferuje szereg szkoleń mających na celu rozwój umiejętności opiekuńczych i kompetencji językowych opiekunów. Została stworzona, by zapewnić komfort pracy opiekunom oraz by zachować wysoki standard oferowanej opieki. Jest to pakiet szkoleń dostosowanych do potrzeb opiekunów i tak obejmuje: szkolenie adaptacyjne, system szkoleń z zakresu opieki, kursy niemieckiego dla opiekunek osób starszych, w tym kurs języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych online, kursy językowe doszkalające dla osób, które znają już podstawy, a także materiały do samodzielnej nauki, czyli filmy instruktażowe, artykuły i poradnik opieki. Szkolenia z zakresu opieki obejmują: opiekę nad osobą niesamodzielną, pierwszą pomoc przedmedyczną, aktywizację osób starszych z chorobą otępienną oraz warsztaty z użyciem kombinezonu geriatrycznego.

Kurs niemieckiego dla opiekunek osób starszych

Jeśli kandydat na opiekuna zna choć podstawy języka, może wziąć udział w kursie doszkalającym. A jeśli nie zna języka w ogóle, to bierze udział w kursie podstawowym. Program kursów jest przygotowany pod kątem pracy w charakterze opiekuna i obejmuje zwroty i słownictwo potrzebne w pracy. Czas jego trwania to ok. 60 godzin. Kursy organizowane są we wszystkich miastach, w których firma ma swoje siedziby. Zapewnione są: wykwalifikowany lektor, autorskie materiały do nauki, program dostosowany do charakteru pracy i dogodna lokalizacja.

Ale to nie wszystko. Kandydaci mogą także samodzielne uczyć się niemieckiego i to bez wychodzenia z domu. Pomoże im w tym przygotowany specjalnie dla nich kurs języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych online. Składa się on z 21 lekcji, z czego każda dotyczy innych zagadnień. Oczywiście kurs ten jest całkowicie darmowy. Każda lekcja zajmuje kilkanaście minut. Na koniec istnieje możliwość rozwiązania testu i sprawdzenia wiedzy.

Kurs ten obejmuje zagadnienia takie jak: wymowa, zaimki, przywitanie/pożegnanie, pytanie o samopoczucie, cyfry, liczby, podstawowe czasowniki, rodzaje rzeczownika, odmiana czasowników regularnych i nieregularnych oraz mocnych, pytania, zaimki pytające, pory dnia, godziny, nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór roku, odmiana czasownika rozdzielnie złożonego, nazwy potraw, posiłków, produktów spożywczych, owoców i warzyw, zwroty przydatne podczas robienia zakupów, odmiana czasowników modalnych, słownictwo związane z rodziną, nazwy części ciała i organów wewnętrznych, choroby, dolegliwości, zwroty potrzebne podczas wizyty u lekarza, słownictwo związane z lekami, wizytą w aptece, zwroty przydatne w pracy opiekuna, nazwy mebli i pomieszczeń, wyrażenia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, zwroty przydatne podczas rozmów oraz związane z pytaniem o drogę i miejscem zamieszkania, słownictwo związane z codziennymi czynnościami i pogodą.

 

Z kursu języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych online można skorzystać na stronie: https://promedica24.com.pl/kursy-dla-opiekunek/darmowe-lekcje-z-jezyka-niemieckiego/.