Praca za granicą: co najczęściej robią Polacy?

Praca za granicą: co najczęściej robią Polacy? Praca.Money.pl

Wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy kusi wielu Polaków. Podobnie jednak jak w ojczyźnie, istnieje dość spore zróżnicowanie ze względu na zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach.

Jakie prace najczęściej wykonują Polacy pracujący za granicą?

Zróżnicowanie jest spore, bo każdy kraj potrzebuje pracowników w zupełnie innych sektorach. Chętnych do wyjazdu z Polski oczywiście nie brakuje ze względu na zarobki, jakie proponuje zachodni pracodawca. Oto najpopularniejsze prace wykonywane przez polskich obywateli za granicą.

Prace sezonowe

Bardzo wielu Polaków (szczególnie młodych) decyduje się na krótką, kilkumiesięczna emigrację, której celem jest wykonywanie nieskomplikowanych prac sezonowych (np. zbieranie owoców). Bez większych wymagań niemal każdy może w ten sposób zarobić całkiem spore pieniądze, o których w kraju nie możliwości pomarzyć. To jeden z najpopularniejszych sposobów na zarobek wybieranych przez studentów, którzy chcą spożytkować w odpowiedni sposób czas wakacji. Prace sezonowe wykonywane są przez Polaków najczęściej w Holandii, Niemczech, Francji oraz Norwegii.

Opieka nad osobami starszymi

Od kilku lat Polacy notorycznie wyjeżdżają za granicę, by opiekować się osobami starszymi. Praca oczywiście niełatwa i nieprzeznaczona dla każdego, ale w większości przypadków bardzo dobrze płatna. Wynagrodzenie miesięczne często przekracza kilkumiesięczną pensję pracowniczą osoby, wykonującą swoje zajęcie w kraju. Tego typu oferty najczęściej dotyczą wyjazdu do Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii.

Prace rzemieślnicze

Może trudno w to uwierzyć, ale w Europie brakuje fachowców takich jak hydraulik czy ślusarz. W Polsce tego typu wykwalifikowanych osób można znaleźć stosunkowo sporo, więc trudno się dziwić, że mają oni wzięcie za granicą. Rzemieślników brakuje między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii.

Budownictwo

Na oferty pracy z zakresu popularniej budowlanki nie można narzekać nawet w samej Polsce. Za granicą brakuje chętnych do wykonywania tej ciężkiej pracy, więc Polacy coraz częściej zdobywają pracę właśnie w tej branży. Choć robota do łatwych nie należy, to zdecydowanie warto ją wykonywać. Zarobki budowlańców za granicą należą do naprawdę wysokich.

Lekarze

Wykwalifikowani specjaliści z zakresu medycyny robią za granicą prawdziwą furorę. Pracodawcy m.in. z Niemiec czy Austrii doceniają wiedzę polskich lekarzy i chętnie zatrudniają ich w swoich placówkach. Tu również nie ma co narzekać na zarobki. Lekarze w zachodniej Europie zarabiają zdecydowanie więcej niż koledzy po fachu, pracujący w Polsce.

O czym pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Pamiętajmy, że o znalezieniu pracy za granicą i zarabianiu stosunkowo większych pieniędzy decyduje kilka detali. Zanim podpisze się umowę z daną firmą, warto prześwietlić jej opinię w Internecie. Oczywiście podstawą powinna być znajomość danego języka obcego. W przypadku wyjazdu na prace sezonowe, warto wyjechać w kilka osób. Jeżeli jesteś zainteresowany podjęciem pracy za granicą, sprawdź najnowsze oferty pracy: http://praca.money.pl/praca_za_granica/

Artykuł opracowany przez portal Praca.Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

.