Pracodawcy zaczynają ulegać presji płacowej

Pracodawcy zaczynają ulegać presji płacowej Image courtesy of by adamr/FreeDigitalPhotos.net

Im bliżej wiosny, tym cieplej na rynku pracy. Najnowsze dane GUS wskazują, że wynagrodzenia w lutym wzrosły o 3,2 proc. r/r, a na rynku zaczynamy obserwować nowe miejsca pracy. To efekt zapowiadanych przez pracodawców podwyżek i nowych rekrutacji.

Według najnowszych danych GUS w lutym średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 572,6 tys., a wynagrodzenie 3 981,75 zł. To nieznacznie mniej niż w styczniu 2015 r. (zatrudnienie 5 572,7 tys. osób, wynagrodzenie 3 942,78 zł) i jednocześnie więcej niż w lutym minionego roku (zatrudnienie 5 508,2 tys. osób, wynagrodzenie 3 856,56 zł). Zwiększenie zatrudnienia związane jest  z zapowiadanym przez pracodawców tworzeniem nowych miejsc pracy w tym roku.

Na rynku widać poprawę koniunktury

– Z naszego najnowszego badania Barometr Rynku Pracy wynika, że 25 proc. firm planuje przeprowadzenie nowych rekrutacji, a co ósma przewiduje zwiększenie zatrudnienia. Już teraz widzimy, że za tymi deklaracjami idą czyny. To najlepszy dowód na to, że na rynku nadal mamy do czynienia z poprawą koniunktury, a przedsiębiorstwa przyjmują nowe zamówienia. Wraz z nadejściem wiosny i startem prac sezonowych ten trend zostanie podwójnie wzmocniony – mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service SA.

Podobne artykuły:

Lepiej w wynagrodzeniach

Poprawę obserwujemy również w kwestii wynagrodzeń. Obok ustawowego podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2015 r. przyczyniły się do tego podwyżki pracodawców. W tegorocznym badaniu Work Service zadeklarowało je 14 proc. firm, co oznacza prawie trzykrotny wzrost w stosunku do minionego roku.

Podobne artykuły:

Będzie łatwiej o podwyżki

Jak prognozuje Tomasz Hanczarek, w kolejnych miesiącach pracodawcy będą bardziej skłonni do dawania podwyżek, żeby zatrzymać u siebie kluczowych pracowników. – Pozytywne sygnały z rynku pracy są zauważane również wśród pracowników. W ciągu ostatnich trzech lat odsetek osób spodziewających się podwyżek od pracodawców wzrósł o 18 p.p. i wynosi obecnie 56 proc. Zaczynamy również obserwować wyrównanie oczekiwań płacowych wśród Polaków. W tegorocznej edycji badania po raz pierwszy podział geograficzny na wschód i zachód naszego kraju nie był istotny statystycznie. To pokazuje, że nawet w regionach, w których trudniej o zatrudnienie, oczekiwania płacowe są wyższe niż w ostatnich latach – dodaje Hanczarek.

Work Service S.A. Krzysztof Inglot

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki