Pracownik musi lubić swoją pracę

Pracownik musi lubić swoją pracę sxc.hu/profile/scottsnyde

Większość dyrektorów doskonale wie, że zadowolony pracownik to bardziej produktywny pracownik. Jednak nie wszystko, co zwiększa zadowolenie z pracy, wpływa dobrze także na produktywność.

Wiele firm stara się zwiększyć zadowolenie z pracy dając pracownikom zabawki, na przykład gry wideo lub dedykowaną siłownię w budynku. Inne firmy organizują wyjazdy integracyjne, które pozwalają się pracownikom bardziej zżyć. Co prawda tacy pracownicy bardziej lubią swoją pracę, ale niekoniecznie są bardziej produktywni.

Podobne artykuły:

Od trzech lat badacz z Uniwersytetu Harvarda Matthew A. Killingsworth badał dane spływające z aplikacji na telefon Track Your Happiness, która pozwala ludziom na żywo określić jak akurat się czują. Z badania jasno wynika, że im bardziej udaje się skupić na wykonywanym zadaniu, tym większe jest zadowolenie z jego wykonywania. I szczęście utrzymuje się aż do rozproszenia uwagi lub pojawienia się nudy.

Pracownicy są szczęśliwi gdy są skupieni, a bardziej produktywni są tylko przy okazji – uważa Matthew A. Killingsworth

Stanowisko z grami komputerowymi w firmie może podwyższyć szczęście pracownika, bo gry pozwalają skupić uwagę. Ale granie w gry w czasie pracy nie zwiększy produktywności. Oznacza to, że aby uczynić pracę fajniejszą, należy umożliwić pracownikom skupienie się, zamiast osładzania paskudnej pracy kilkoma fajnymi gadżetami.

Jak to zrobić?

  1. Nie dawaj pracownikom za dużo pracy – ludzie, którzy zdają sobie sprawę, że nie zdążą ze wszystkim, skupiają się na zamartwianiu tym faktem, zamiast na wykonywaniu swoich obowiązków
  2. Nie dawaj pracownikom za mało pracy – Gdy pracownik się nudzi, szuka sobie nowych zajęć. Na przykład plotkuje, zagląda na Facebooka lub gra w gry w przeglądarce internetowej
  3. Usuń rozpraszacze z miejsca pracy – postaraj się, by pracownikcy mieli możliwie dużo spokoju i prywatności w pracy – open space to złe rozwiązanie. Zadbaj o ciszę. W razie potrzeby – na jakiś czas wyłącz firmową pocztę.
  4. Wspieraj równowagę między pracą i życiem – jeśli to możliwe, zapewnij elastyczne godziny pracy i umożliwiaj pracę zdalną. Jeśli pracowników nie będą rozpraszały sprawy rodzinne, będą mogli skupić się na swojej pracy.

Opracowano na podstawie artykułu Geoffreya Jamesa z inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek