Pracy najlepiej szukać jesienią lub wiosną

Pracy najlepiej szukać jesienią lub wiosną Laupo Beta (stock.xchng)

Jesień i wiosna to okresy, gdzie pracodawcy najchętniej przyjmują pracowników. Ważne, żeby znaleźć pracę, gdzie wynagrodzenie będzie odpowiednie.

Co roku na jesieni i wiosną mamy do czynienia w przedsiębiorstwach z wzmożonym zapotrzebowaniem na pracowników. Nie wynika to tylko i wyłącznie z faktu, że akurat po wakacjach chcą podjąć zatrudnienie absolwenci wyższych uczelni, ale właśnie wtedy wracają z urlopów menedżerowie i zauważają, że należy uzupełnić personalne braki.

Jesień, to okres wielu "imprez" związanych z zatrudnieniem. To właśnie wtedy odbywają się targi pracy; to właśnie wtedy pracodawcy najszerzej prezentują swoje firmy. Jesień i wiosna to bodajże najlepszy okres na podjęcie zatrudnienia lub zmianę pracy.

Negocjowanie zatrudnieniaJednym z etapów związanych z procesem rekrutacji jest negocjowanie wynagrodzenia. Na co należy zwrócić uwagę na tym etapie. Przede wszystkim należy przynajmniej orientować się jakiego rodzaju wynagrodzenia oferuje dana branża. Rynek pełen jest publikacji nt. wynagrodzeń. Do końca nie odzwierciedla on może rzeczywistości, jednakże daje pewne podstawy. Można również popytać ludzi z "branży"; w niektórych jednak mamy do czynienia albo ze zmową milczenia, albo otrzymamy informacje nieprawdziwe. Wyekwipowani w taką wiedzę możemy udać się na spotkanie z przyszłym pracodawcą. Zanim jednak rozpoczniemy właściwe rozmowy nt. wynagrodzenia, warto uzyskać kilka informacji. Dotyczą one takich kwestii, jak:

    1. zakres obowiązków - jak jest on szeroki, czy istnieje konieczność łączenia na jednym stanowisku kilku funkcji,
    2. zakres odpowiedzialności - czy istnieje na danym stanowisku odpowiedzialność materialna, jakiego rodzaju decyzje będziemy musieli podejmować samodzielnie,
    3. możliwości - czy istnieje w firmie możliwość awansu (zarówno pionowego, jak i poziomego), na jakie stanowiska i w jakim czasie, czy jest opracowany program szkoleń,
    4. dodatkowe składniki wynagrodzenia - czy firma pokrywa koszty ewentualnych studiów, używania samochodu prywatnego do celów służbowych (lub możliwość używania samochodu służbowego do celów prywatnych); czy funduje posiłki w miejscu pracy; czy oprócz wynagrodzenia podstawowego pracownicy otrzymują premie (jak często, jakie są zasady ich przyznawania) itp.


Te i wiele innych elementów powinniśmy za każdym razem uwzględnić podając pracodawcy nasze oczekiwania odnośnie wynagrodzenia. Te dodatkowe korzyści mają w przypadku coraz większej grupy firm bardzo duży ciężar gatunkowy. Dlatego niejednokrotnie nie warto upierać się przy ustaleniach, które poczyniliśmy z samym sobą.


Pod uwagę należy wziąć również wielkość organizacji, w której staramy się o pracę. Należy bowiem pamiętać, że w mniejszej firmie łatwiej o podwyżkę niż w dużej. I oczywiście nie można bać się wypowiadania własnych oczekiwań. Trzeba mieć świadomość, że pytanie dotyczące oczekiwań odnośnie wynagrodzenia pada w procesie rekrutacji zawsze i trzeba być na nie przygotowanym.

ZB CORP