Prezydent podpisał nowelizację wprowadzającą oskładkowanie umów-zleceń i dochodów członków rad nadzorczych

Prezydent podpisał nowelizację wprowadzającą oskładkowanie umów-zleceń i dochodów członków rad nadzorczych fot.: materiały prasowe

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Obowiązek odprowadzania składek do ZUS od dochodów członków rad nadzorczych wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r., a rok później „ozusowanie” umów-zleceń.

– Główna zmiana przedmiotowej nowelizacji dotyczy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i polega na poszerzeniu kręgu osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Ustawa zakłada objęcie obowiązkiem ubezpieczenia osób będących członkami rad nadzorczych – podała w komunikacie prezydencka kancelaria.

Poza „ozusowaniem” dochodów członków rad nadzorczych i umów-zleceń, wprowadza również zakaz zawierania kilku umów w celu uniknięcia obowiązku odprowadzania wysokiej składki. Ma to zapobiec praktyce stosowanej przez wielu pracodawców, którzy aby zaoszczędzić podpisują z pracownikiem dwie umowy lub więcej i odprowadzają składki do ZUS jedynie od pierwszej zawartej na bardzo niską kwotę. Osoba zatrudniona taka otrzymuje wyższe zarobki, jednak nie ma z ich tytułu adekwatnie wysokich świadczeń.

Z tytułu wprowadzonych zmian do ZUS ma wpłynąć dodatkowe 650 mln zł, z czego 350 mln zł to dochód z pieniędzy członków rad nadzorczych.

red.