Problem frankowiczów rozwiązuje się sam

Problem frankowiczów rozwiązuje się sam stockyimages - Fotolia

Bardzo korzystna passa dla kredytobiorców frankowych wciąż trwa na rynkach. Dzisiaj oglądamy już poziomy 3,95zł za franka. I jeżeli ta tendencja się utrzyma jeszcze kilka dni, rynek sam rozwiąże obecne problemy.

W Polsce wciąż trwają dyskusje na temat tego jak ulżyć frankowcom w ich ciężkiej doli, a kurs franka nie przestaje sam rozwiązywać tego problemu. Jeżeli ta tendencja utrzyma się jeszcze chociaż kilka dni, cały ten temat najzwyczajniej przestanie być aktualny. Na rynku mamy dwie ważne tendencje, które powodują, że kurs franka leci w dół.

Pierwsza to silne umacnianie się złotego względem głównych walut. Drugie to korekta na EUR/CHF. Wspólna europejska waluta umocniła się w ostatnich dniach do franka o około 8%. W rezultacie o tyle więcej umocnił się złoty względem franka niż euro. Dzisiaj rano frank osiągnął już poziom 3,9500. To znacznie wyżej niż przed “skokiem”, ale pamiętać należy o spadku stóp procentowych w Szwajcarii, które obecnie kompensują niemalże całą tą różnicę.

W piątek poznaliśmy pakiet danych makroekonomicznych ze świata. Dane ze strefy euro okazały się neutralne dla rynku. Zarówno inflacja jak i bezrobocie okazały się niższe od oczekiwań. W rezultacie nie było widać większych ruchów na rynku. Wstępne dane o PKB amerykańskim napawają niepokojem. PKB rośnie zalewie o 2,6%. Gdyby taki wynik miał się utrzymać, z pewnością przełoży się to na wstrzymywanie się długookresowej tendencji umacniania się dolara względem euro. Brak reakcji rynków można tłumaczyć dobrymi wynikami indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan.

Leszek Balcerowicz weźmie udział jako doradca na Ukrainie w reformowaniu gospodarki. Jaki wpływ może to mieć na Polskę? Złotówka traci ze względu na słabość naszych wschodnich partnerów handlowych. Gdyby udało się przeprowadzić na Ukrainie śmiały pakiet reform gospodarczych, z pewnością zwiększyłoby to naszą wymianę handlową.

Od rana trwa seria publikacji wskaźników PMI dla przemysłu dla głównych gospodarek strefy euro. Ku radości kredytobiorców frankowych gorsze od oczekiwań dane nadeszły ze Szwajcarii. Dane z gospodarek strefy euro wypadają natomiast lepiej od oczekiwań. W rezultacie tych danych ruch umacniający euro względem franka jest kontynuowany.

internetowykantor.pl Maciej Przygórzewski

Dalej

x

17 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Okradany przez GETIN BANK Okradany przez GETIN BANK

  Jesteśmy okradani przez Getin bank. Libor -1,75, a mi policzyli -0,1. Czy to, że jest ujemny załatwia sprawę? W umowie mam Libor + marża. Czy marża wpisana w umowie może być swobodnie dostosowywana do widzimisię złodziei banksterów?

  2015-02-15 16:07:39

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Marcin Marcin

  Czego życzymy sobie z okazji walentynek? Napisałem ten wiersz bo w niektórych za dużo goryczy i smutku jest http://youtu.be/oCFDnYLBBBA

  2015-02-12 16:55:06

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • ola ola

  Ja mam we frankach w getin banku i nie biję piany, bo i tak jak posumuję wszystko to zapłaciłam mniej niż jakbym brała w złotówkach.

  2015-02-04 19:37:22

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • dwarde dwarde

   A dlaczego płaciłabyś więcej w złotówkach? - Bo tak zmanipulowali wibor.

   2015-02-10 20:19:51

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz

 • PolakMały PolakMały

  Panie senior fx dealer, najwyraźniej nie posiada pan kompetencji do wypowiadania się w temacie, więc sugeruję skupienie się na czesaniu brody. Kurs CHF jest tylko pochodną problemu, którego istotna jest zupełnie gdzie indziej.- czy kredyt jest w ogóle kredytem? zgodnie z definicją kredytu, to co podpisywali frankowicze, to nie kredyt- nawet jeśli to jest kredyt, to czy banki miały prawo ich udzielać, ponieważ polskie prawo nie przewidywało w tamtym czasie takich instrumentów jak kredyt walutowy i indeksowany- jeśli to nie kredyt, banki przy podpisywaniu umów nie stosowały się do dyrektywy MiFID, więc złamały prawo- pytanie czym się różni kredyt denominowany w walucie i indeksowany do waluty - odsyłam do wyroków sądów RP, ponieważ okazuje się, że nawet prezes mBanku i przewodniczący KNF mają problem z rozróżnieniem- umowy kredytów indeksowanych (a tych jest zapewne ponad 90%) są wadliwe prawnie, ponieważ zawierają klauzule niedozwolone (Bank Millennium przegrał w sądzie z UOKIK i o to toczyć się będzie największy dotychczas pozew zbiorowy właśnie przeciw BM)- na podstawie tych klauzul banki generują nieproporcjonalne i bezprawne zyskiDo tego dochodzi jeszcze: jednostronne zmienianie umów, nieprzestrzeganie umów, wykorzystywanie pozycji dominującej.Za jakiś czas kolejną puszką pandory będą ubezpieczenia towarzyszące kredytom hipotecznym. W takiej konstrukcji jak są stosowane w Polsce, jakiś czas temu zostały zabronione w kilku krajach zachodnich i banki masowo przegrywały tam procesy.

  2015-02-10 11:59:04

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Monia Monia

  Szlak mnie trafia - biedni frankowicze... A kto im kazał brać kredyty fe Frankach.. Doskonale wiedzieli że mogą się zmienić kursy i to było ich ryzyko..Kto mi pomoże spłacać kredyty w złotówkach??? Jakos o tym nikt nie mówi nie myśli a też spłacić trzeba

  2015-02-02 15:07:46

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • lol lol

   skoro nie znasz problemu, to się nie udzielaj. Nikt nie mówił o wzroście kursu franka o ponad 100% . Tylko 10-20% Jest różnica, jest. A do tego umowy niezgodne z prawem. A winne są tylko banki, wiedziały co robią. I to oni powinni ponieść odpowiedzialność nikt więcej. A to co jest w mediach to mamienie i napuszczanie Polaka na Polaka

   2015-02-02 15:50:18

   Oceniono 0 razy

   Odpisz na ten komentarz

   • stop-debilom stop-debilom

    A Tobie Pani z banku tak powiedziała, że może wzrosnąć maksymalnie tyle? I uwierzyłeś? Może jeszcze będziesz wciskał ciemnotę innym, że nie wiesz co to jest ryzyko kursowe? Podpisałeś umowę to płać. A jak nie możesz spłacać to sprzedaj mieszkanie i nie marudź dzieciaku. To jest życie a nie piaskownica

    2015-02-03 10:17:12

    Oceniono 0 razy

    Odpisz na ten komentarz

    • janek janek

     Problem leży gdzie indziej - w oszustwie. Ja biorąc we frankach byłem przekonany, że banku pożycza te franki gdzieś w banku szwajcarskim i mi je daje, przeliczając po drodze na złotówki. Nic takiego fizycznie nie miało miejsca, tutaj mnie oszukano. I większość z nas dowiaduje się o tym teraz, a wtedy w dobrej wierze wszyscy myśleli, że biedny bank też będzie komuś franki oddawał w ratach... I dlatego nie było protestów.Jaka to różnica? A mianowicie taka, że skoro bank nikomu nie musi oddawać franków bo ich nigdy nie pożyczał to czemu ja mam oddawać równowartość we frankach bankowi? Bank na mój kredyt wziął sobie z lokat złotówkowych swoich klientów i złotówki mogę mu oddać. Zresztą takie są już wyroki sądów w Warszawie i Szczecinie.

     2015-02-10 11:36:15

     Oceniono 0 razy

     x

 • adwold adwold

  Jesteś Polakiem zobacz koniecznie http://youtu.be/KG0vOXkOtns

  2015-02-05 19:27:43

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Z Z "Ukosa"

  Czy wszyscy już powariowali ..?..czy cwaniactwo i hipokryzja już tak mocno zakorzeniły się w Nas że nie możemy wykrztusić z siebie oczywistej prawdy ..a może nie rozumiemy problemu..? A to takie proste: Szanowny panie X , nie ma pan zdolności kredytowej aby otrzymać 180000 kredytu w PLN , ale ma pan zdolność na kredyt w wysokości 90000 CHF i na korzystniejszych warunkach w zakresie oprocentowania , prowizji itp. Ale ja potrzebuję PLN , nie ma problemu odkupimy od pana te 90 000 CHF po kursie kupna walut w naszym banku tj. aktualnie po ok. 2 PLN. i otrzyma pan 180.000 PLN. Ale kredyt będzie pan spłacał w CHF po aktualnym kursie sprzedaży CHF w naszym banku , w dniu spłaty raty kredytu. A my finansjera bankowa -szukająca kapitału- za wszelką cenę , postaramy się by ten kurs na "zielonej wyspie" odpowiednio urósł, nawet do 5,0 PLN/CHF. I w ten sposób nic nie robiąc mamy co najmniej o 150% więcej kapitału w kieszeni , to dopiero spread .!!!, a do tego jeszcze odsetki od kredytu. To jest także wspaniały przykład jak ominięto ustawę antylichwiarską. To jest podstawowa prawda o tym kredycie i cała perfidia. I wszyscy udają "greka"...łącznie z KNF, UOKiK , Min. Fin itd. A poza tym czy któryś z kredytobiorców widział Franki...? , tylko wirtualnie , a może właśnie w takim świecie przyszło nam żyć. ps. tylko czy BTE i komornicy są także wirtualni ..? Bo może rzeczywiście doszliśmy do momentu w którym państwo tj. "h d i k k" - jak to określił jeden z byłych prominentnych przedstawicieli rządu.

  2015-02-04 11:02:32

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • walt walt

  banki byly w ostatnim czasie dla dzisiejszego pokolenia studentow/absolwentow modne, nowoczesne, przyjazne, mobilne. Afera zwiazana z lichwiarskimi "kredytami" waloryzowanymi do CHF (bedacymi w rzeczywistosci niebezpiecznym instrumentem finansowym) niszczy obraz tych instytucji, niweczy ogromne wydatki na promocje i kreowanie wizerunku, to sa dopiero koszty w przyszlosci

  2015-02-02 14:16:52

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • stop-debilom stop-debilom

   trzeba było wziąć pożyczkę w Providencie a nie w banku

   2015-02-03 10:22:35

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz

 • Pikolo Pikolo

  autor tego artykułu bardzo pobieżnie przeanalizował problem kredytów złotowych indeksowanych bądź denominowanych do franka. Wysokość raty nie jest problemem tylko wzrastające zadłużenie. Życzę więcej zaangażowania w analizę zganienia. Chyba że celem artykułu było pisanie o rzeczach mało nieistotnych.

  2015-02-02 14:24:29

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • stop-debilom stop-debilom

   toć na tyle lat ile wzięliście te kredyty to kurs będzie się jeszcze się skakał kilka, kilkanaście razy. To chyba normalne przy obcej walucie, że nie jest jednolita. A ciekawe czy będziecie tak samo protestować jak spadnie poniżej 2 zł? na zyski tylko liczyliście?

   2015-02-03 10:21:44

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz

 • lol lol

  problem się rozwiąże, jak frank będzie kosztował 2zł - tyle ile przy zaciągniu kredytu. A kto odpowie za wadliwe umowy, zawierające niedozowlone klauzule. Zanim Pan coś napiszę, proszę przeanalizować problem

  2015-02-02 15:47:49

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • stop-debilom stop-debilom

   jeżeli są "lewe" umowy to oddajcie mieszkania, banki zwrócą kasę już wpłaconą i po problemie

   2015-02-03 10:18:30

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz