Program do wystawiania faktur – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Program do wystawiania faktur – na co zwrócić uwagę przy wyborze? OPTIMA

E-faktury są traktowane przez prawo podatkowe na równi z fakturami papierowymi. Szacuje się, że około 10 proc. wystawianych w naszym kraju faktur to e-Faktury, tymczasem dla porównania w Wielkiej Brytanii stanowią one aż 90 proc. ogółu.

Komisja Europejska wydała wytyczne, wedle których do 2020 r. e-Faktura powinna stać się głównym systemem fakturowania w Europie.

Pobierz grafikę nf.pl

Najważniejsze czynniki wyboru

Polscy przedsiębiorcy zgodnie z trendem europejskim w najbliższej przyszłości zwrócą się w stronę e-faktur, które docelowo zastąpią faktury papierowe. Na rynku istnieje szeroki wybór programów do faktur, dlatego warto zwrócić uwagę na taki, który zapewni oszczędność czasu, wpłynie na usprawnienie procesu wystawiania dokumentów oraz zapewni komfort i wygodę pracy dla użytkownika.

Najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze programu do faktur to:

  • szybkość i prostota obsługi - program powinien mieć intuicyjny panel sterowania, zapewniający maksymalną użyteczność i łatwość posługiwania się;
  • zapisywanie faktur w powszechnie uznawanym i akceptowanym formacie PDF;
  • automatyczne uwzględnienie kalkulatorów kwoty netto i brutto;
  • wdrożona baza danych kontrahentów i możliwość dostępu do bazy przedsiębiorców GUS - dane możliwe do wyszukania po numerze NIP;
  • automatyczne sprawdzanie wystawianych faktur.

Należy także zdecydować, czy chcemy korzystać z programu do faktur instalowanego na komputerze użytkownika czy z aplikacji online.

nf.pl


 Program sieciowy

Wygodne w zastosowaniu są sieciowe programy do wystawiania faktur elektronicznych. Sieciowy program do wystawiania faktur sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca i jego pracownicy korzystają z oprogramowania na kilku stanowiskach i potrzebują dostępu do wspólnej bazy danych. W takim przypadku można skorzystać z programu dostępnego online - wystarczy zapewnić licencję na odpowiednią ilość stanowisk. W niektórych przypadkach np. przy wyborze oprogramowania do faktur oferowanego przez firmę Mega-Tech klienci, którzy dotychczas korzystali z wersji lokalnej programu do pisania faktur, mogą zaimportować w prosty sposób dane do wersji sieciowej programu. Ponadto producent zapewnia wszystkim swoim klientom możliwość przetestowania jego programów za darmo. 

nf.pl


Materiał partnera