Przedsiębiorcy mają już niewiele czasu na zainstalowanie kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy mają już niewiele czasu na zainstalowanie kasy fiskalnej pckf.pl

Zgodnie z Rozporządzeniem MF, okres dostosowawczy dla nowych grup podatników już niedługo się kończy.

Na początku tego roku weszły w życie przepisy przygotowane przez resort finansów, które zobowiązały kolejne firmy do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Rozporządzenie objęło m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, gabinety lekarskie i stomatologiczne, kancelarie prawnicze i warsztaty samochodowe.

Podobne artykuły:

Do kiedy przedsiębiorcy powinni zainstalować urządzenie rejestrujące? Zgodnie z przepisami, jeśli w zeszłym roku obsługiwali klientów indywidualnych, nadal prowadzą ten typ działalności, a do 31 grudnia 2014 nie przekroczyli rocznego limitu obrotu, mają na to dwa miesiące od momentu wejścia w życie Rozporządzenia. W związku z tym, przysługujący im okres dostosowawczy skończy się już 1 marca 2015.e Rozporządzenia. W związku z tym, przysługujący im okres dostosowawczy skończy się już 1 marca 2015.

Nie warto czekać do ostatniej chwili

Dostosowanie firmy do nowych wymogów może zająć trochę czasu. Sam zakup kasy nie pozwala bowiem na rozpoczęcie ewidencji sprzedaży. Przedsiębiorca powinien najpierw przejść przez szereg procedur, które towarzyszą wprowadzeniu urządzenia do firmy. Zanim zacznie wydawać paragony, powinien zgłosić do Urzędu Skarbowego planowaną liczbę kas oraz miejsca ich zainstalowania. Należy to zrobić co najmniej jeden dzień przed planowanym rozpoczęciem ewidencji. Później trzeba zlecić firmie serwisującej uruchomienie kasy w trybie fiskalnym. Następnie Urząd Skarbowy powinien się dowiedzieć o fiskalizacji najpóźniej 7 dnia od daty jej wykonania. Na koniec podatnik otrzyma numer ewidencyjny, który musi umieścić na urządzeniu w trwały sposób, w widocznym miejscu.

Jak widać procedur jest sporo, więc aby zdążyć ze wszystkimi formalnościami do 1 marca 2015, najlepiej nie czekać do ostatniej chwili. Wcześniejszy zakup kasy pozwoli nie tylko na spokojne dostosowanie firmy do regulacji wynikających z Rozporządzenia MF, ale także na zapoznanie się z funkcjami danego modelu – zanim urządzenie zostanie zafiskalizowane, będzie działało w trybie szkoleniowym. 

Kasa fiskalna powinna ułatwiać pracę!

Powinna, ale wybór urządzenia, które spełni oczekiwania konkretnego przedsiębiorstwa, nie jest wcale taki prosty. Podczas gdy jedna kasa znajdzie zastosowanie w biurze rachunkowych lub kancelarii adwokackiej, druga będzie najlepszym rozwiązaniem dla gabinetu lekarskiego albo salonu kosmetycznego. Ważne są zarówno parametry i funkcje konkretnego modelu, jak i jego gabaryty. Przykładowo: jeśli podatnik prowadzi działalność mobilną, dobrą propozycją dla jego biznesu będzie mała i lekka kasa mobilna. W przypadku obsługi klientów w punkcie stacjonarnym, można sobie pozwolić na nieco większe urządzenie, które np. zapewni zaprogramowanie wielu towarów i usług oraz zdefiniowanie dużej liczby klawiszy szybkiej sprzedaży.

Popularne urządzenia rejestrujące

Wśród dostępnych na polskim rynku kas fiskalnych da się wyróżnić takie, które cieszą się szczególnym powodzeniem u użytkowników. Urządzenia te są nie tylko proste w obsłudze, ale także solidnie wykonane i wyjątkowo funkcjonalne. Za przykład niech posłużą dwa modele:Posnet Bingo HS EJ i Elzab Mini E.

 Elzab Mini E Elzab Mini E

Obydwie kasy zostały wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonów, który umożliwia gromadzenie danych na karcie pamięci (zamiast papierowych wydruków). Co więcej, zarówno Bingo HS EJ, jak i Mini E, pozwalają na zdefiniowanie klawiszy szybkiej obsługi. W przypadku drugiego z omawianych modeli, liczba przycisków funkcyjnych to aż 61! Warto podkreślić, że urządzenia charakteryzują się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu sprawdzą się także w punktach handlowo-usługowych, które nie dysponują zbyt dużą przestrzenią. 

Najlżejsza i najmniejsza kasa fiskalna na rynku

Nie trzymajmy dłużej w niepewności – jest nią Posnet Mobile HS EJ. Wymiary tej kasy to jedynie 46 x 86 x 158 mm, dzięki czemu prowadzenie ewidencji przy jej zastosowaniu to czysta przyjemność. Urządzenie może być bez problemu przewożone w torbie, schowku samochodowym, plecaku albo po prostu w pokrowcu, który można dodatkowo zamówić. Niewielkie gabaryty i 400 g wagi to nie jedyne zalety Mobile HS EJ. Kasa automatycznie zapisuje kopie paragonów fiskalnych – w formie elektronicznej, na karcie pamięci. Co więcej, zastosowany w niej mechanizm drukujący błyskawicznie wystawia potwierdzenia zapłaty i umożliwia prostą wymianę rolki papieru. 

Urządzenie fiskalne z panelem dotykowym

Premiera tego urządzenia była niemałym przełomem w branży fiskalnej. Kasa również bardzo szybko przypadła do gustu użytkownikom, którzy docenili jej intuicyjną obsługę i atrakcyjny design. Elzab K10 – pierwsze urządzenie rejestrujące sprzedaż z obszernym panelem dotykowym – jest dziś jednym z najpopularniejszych modeli na rynku.

Elzab K10 Elzab K10

Zastosowany w niej kolorowy ekran zapewnia zarówno przyjazne prowadzenie ewidencji, jak i odporność na intensywną eksploatację. K10 będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcieliby dostosować kasę do swojej firmy również pod względem jej wyglądu, np. dla kosmetyczek lub fryzjerów. Urządzenie jest bowiem dostępne w 3 wersjach kolorystycznych: biało-pomarańczowej, czarno-pomarańczowej lub szaro-zielonej. Oprócz tego, jak na nowoczesną kasę fiskalną przystało, K10 korzysta z modułu elektronicznej kopii paragonów.

Marcin Ciechowicz