Przychodzi menedżer do coacha

Przychodzi menedżer do coacha Image courtesy of by stockimages/FreeDigitalPhotos.net

Coaching to już nie tylko moda. Menedżerowie coraz częściej zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że od efektów coachingu może zależeć przewaga konkurencyjna ich firmy.

Dlatego zdarza się, że przełożeni sami proponują pracownikowi by ten zdecydował się na trening pod okiem specjalisty.

O coachingu w Polsce głośno jest już od kilku lat. Coaching cieszy się rosnącą popularnością wśród menedżerów. Coachingiem najczęściej zainteresowani są menedżerowie po awansie, widzący nowe wyzwania w swojej pracy, a także ci, którzy obawiają się utraty stanowiska.

Czym coaching nie jest?

Warto zaznaczyć, że coaching to nie psychoterapia i nie należy po nim oczekiwać efektów „zdrowotnych”. Nie pomoże on w depresji lub nerwicy. Nie rozwiąże on niestabilności emocjonalnej. Nie można także zaczarować kogoś różdżką, żeby zmienić jego życie.

Bez wyjściowego minimalnego poziomu motywacji i otwartości na zmianę nie będzie efektów.

Podobne artykuły:

Coaching to również nie mentoring, w którym relacja mistrz-uczeń opiera się na przekazaniu wiedzy i doświadczeń z danego obszaru. W coachingu klient musi sam wypracować swoje rozwiązania, odkryć w sobie zasoby lub zbudować nowe. Coach wcale nie musi znać się na tym, co robi klient, żeby wspierać go w rozwoju. Dzięki temu nie ma ryzyka, że coach będzie opierać się na własnych przekonaniach czy stereotypach.

Dla kogo coaching?

Klientów korzystających z coachingu menedżerskiego można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ludzie, którzy sami finansują swój rozwój. Druga to osoby dostrzeżone przez pracodawców, którzy postanowili sfinansować dobrze rokującym menedżerom odpowiednie wsparcie.

Coaching to przede wszystkim praca z osobistymi zasobami, odkrywanie w sobie potencjału i talentu.

Tym, co praktycznie każdy odkrywa w coachingu, jest świadomość, w jak wielkim stopniu odpowiedzialny jest za to, co dzieje się w jego życiu. Dzięki coachingowi klient dostrzega piękną stronę odpwiedzialności, a mianowicie taką, że dzięki niej ma ogromny wpływ i zyskuje kontrolę nad zmianą siebie i swojego życia. A jeżeli możemy zmieniać, to możemy także sprawić, żeby nasze życie było takim, jakiego chcemy.

Co powiedzieć sceptykom?

Co powiedzieć sceptykom, którzy nie są przekonani, że coaching jest dobrym rozwiązaniem?

planJa nie upierałbym się, że coaching na pewno jest dla wszystkich. Tworzenie długofalowej indywidualnej strategii efektywności to praca często na parę miesięcy. Czasami szybciej i efektywniej jest dać komuś gotowe narzędzia w postaci szkolenia lub treningu asertywności.

Osoby, które znajdują się na rozdrożu swojej kariery, bądź szukają pracy, mogą wiele zyskać korzystając z usług coacha. To właśnie im coaching szczególnie warto polecić.

Jeśli ktoś zastanawia się nad takim rozwiązaniem, to już wstąpił na drogę coachingu.

Coaching wziął się właśnie z potrzeby znajdowania odpowiedzi na ważne pytania.

Wystarczy umówić się na spotkanie, żeby zobaczyć na czym polega ta metoda.

KONTAKT

Podobne artykuły:

Jerzy Caban