Resort pracy chce zmienić zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej

Resort pracy chce zmienić zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej Fotolia

Tylko niektóre dokumenty z akt osobowych pracownika - w tym umowa o pracę - będą przechowywane przez pół wieku. Pozostałe znikną po kilku latach od zakończenia zatrudnienia.

Resort pracy wspólnie z Ministerstwem Gospodarki przygotowują zmiany w zasadach przechowywania dokumentami pracowniczej. Na zmiany z niepokojem patrzą reprezentanci pracowników, a pracodawcy - z nadzieją na zmniejszenie kosztów przechowywania kilometrów teczek - Szacujemy, że łączne roczne koszty administracyjne dla przedsiębiorców z tytułu przechowywania dokumentacji wynoszą 117 mln zł. - podaje Rzeczpospolita. Dlatego pracujemy nad skróceniem tego czasu w odniesieniu do większości rodzajów dokumentów, w przypadkach, w których nie ucierpi na tym interes pracownika - mówi Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki.

To nie pierwsza próba zmian. - Dlatego powinniśmy skupić się teraz na regulacjach, które obejmą pracowników obecnie zatrudnionych i nowo zatrudnianych, a także na rozstrzygnięciu, które z dokumentów mogą być przechowywane w wersji elektronicznej. Pierwszy krok to istotne ograniczenie obowiązkowego czasu przechowywania dokumentów - wyjaśnia Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej.

- Zmiany będą korzystne np. w agencjach pracy tymczasowej, przez które przewijają się tysiące pracowników i każdemu trzeba przechowywać teczkę z dokumentami- uważa dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederaci Lewiatan.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów