RFID – inne spojrzenie na kontrolę czasu pracy

RFID – inne spojrzenie na kontrolę czasu pracy NF.pl

Według prawa każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Metody na kontrolę czasu są różne, od zwykłego zeszytu, po zaawansowane systemy informatyczne. Wszystko zależy od skali i potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Wydajnym oraz intuicyjnym w obsłudze rozwiązaniem jest technologia RFID, która pozwala jeszcze bardziej zwiększyć efektywność zatrudnionych pracowników i daje możliwość kontroli ich działań.

Czas to pieniądz. Twój pieniądz

Maksyma, którą zna każdy przedsiębiorca. By można było wcielić ją w życie, potrzebna jest kontrola nad wydajnością czasu pracy. Chodzi o to, żeby pracownicy podczas 8 godzin spędzonych w firmie byli efektywni i sumiennie wypełniali swoje obowiązki. Nie jest bowiem tajemnicą, że zdarzają się sytuacje, w których pracownicy biurowi więcej czasu spędzają w Internecie, niż poświęcając się sprawom firmy.

RCP nie tylko dla pracowników biurowych

Rejestracja czasu pracy kojarzy się zazwyczaj z biurami i ogromnymi korporacjami, w których zatrudnione osoby zazwyczaj pracują przed komputerami. Nic bardziej mylnego! Elektroniczny system RCP (rejestrator czasu pracy) bardzo dobrze spisuje się również w halach produkcyjnych, w których pracownicy obsługują maszyny. Taki system pomaga monitorować, ile czasu konkretna osoba spędziła na swoim stanowisku, kiedy włączyła i wyłączyła maszynę oraz jak wyglądały przerwy w pracy. W większości przypadków, gdy system RCP pojawia się w firmie, zwiększa się efektywność pracowników, a poziom marnotrawionego czasu znacznie maleje.

RCP? Czy Twoja firma tego potrzebuje?

Jeżeli zatrudniasz pracowników i chcesz wiedzieć, jak dokładnie pożytkują czas, za który im płacisz, system ewidencji pracy jest Ci bezwzględnie potrzebny. Główne zalety takiego rozwiązania to:

 • w pełni automatyczne rozliczanie organizacji pracy (zmiany, praca w weekendy, nadgodziny itp.),
 • zwiększenie efektywności,
 • rejestracja wyjść i wejść na teren firmy,
 • rozgraniczenie wyjść prywatnych i służbowych,
 • tworzenie listy płac i ich naliczanie (kompatybilność z popularnymi programami kadrowo-płacowymi),
 • monitorowanie obecności gości,
 • możliwość generowania szczegółowych raportów (karta pracy, spóźnienia, nieobecności).

Dokładny jak satelita

RCP to nic nowego w polskich firmach. Wielu przedsiębiorców już zdecydowało się na cyfrowe rozwiązanie, które pomaga im w kontroli pracowników. Są jednak firmy, które poszły o krok dalej i wybrały technologię RFID, która sprawia, że monitorowanie ewidencji pracy jest jeszcze prostsze. RFID to technologia dalekiego zasięgu. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne ustalenie lokalizacji konkretnej osoby znajdującej się na terenie firmy. Jest to szczególnie ważne w przypadku alarmu pożarowego i konieczności ewakuacji całego zakładu. System pokazuje, jak pracownicy się przemieszczają i ile czasu spędzają w konkretnej strefie. Przy pomocy technologii RFID, możliwa jest również kontrola dostępu pracowników do konkretnych obszarów.

RFID – mały odbiornik, wielkie możliwości

Firma AutoID - https://www.autoid.pl/, zajmująca się tworzeniem zaawansowanych systemów RCP, skupia się na wygodzie technologii RFID. Każdy pracownik objęty ich systemem kontroli czasu pracy otrzymuje unikalny tag RFID, który może być kartą lub odbiornikiem zaszytym w ubraniu roboczym. Są to elementy, które w żaden sposób nie ograniczają swobody działania ani nie rzucają się w oczy. Dzięki temu pracownik nie czuje się osaczony i nie musi wykonywać dodatkowych czynności związanych z ewidencją czasu pracy. System RFID jest bezproblemowy, a jego obsługa intuicyjna. Podstawowe zalety RCP wykorzystującego technologię RFID to:

 • wodoodporne i pyłoszczelne terminale stacjonarne pracujące w dużych zakresach temperatur od -20 +50 stopni,
 • logowanie się poprzez dotknięcie palcem (biometryczne), przy pomocy karty zbliżeniowej lub wpisania kodu PIN,
 • optyczne czujniki biometryczne odróżniające mokre i suche palce oraz badające żywotność tkanki skóry,
 • terminale posiadające wyjścia przekaźnikowe i mogące być m.in. kołowrotem, bramką, szlabanem,
 • możliwość wykonywania zdjęcia za każdym razem, gdy pracownik rejestruje się w pracy.

Zapanuj nad czasem Twoich pracowników

Jak więc widzisz nowoczesne systemy RCP dają wiele możliwości i pozwalają na dokładną kontrolę nad tym, jak pracują osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie. Nieważne czy mówimy o halach produkcyjnych, czy biurach. System jest elastyczny i można dopasować go do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Technologia RFID radzi sobie z wieloma zmiennymi i daje możliwość dynamicznej kontroli nad tym, co dzieje się w firmie.