Rodzaje nazw firm. Nazwy kalambury

Rodzaje nazw firm. Nazwy kalambury sxc.hu

Kalambury to zabawne, czasami łamiące reguły gramatyczne, gry słów o zbliżonym lub identycznym brzmieniu, lecz odmiennym znaczeniu. Zaskakujący, przewrotny efekt, z którego słyną, uzyskiwany jest przez przekształcenia całych lub części wyrazów.

Bliskie zagadkom, szaradom, zabawom lingwistycznym stanowią pewnego rodzaju wyzwanie intelektualne, językowe. Są do tego bardzo demokratyczne – z przyjemności ich rozwiązywania mogą korzystać niemal wszyscy. Angażują intelekt i emocje, rozwijają wyobraźnię, nie tylko językową. Bywają bardzo chętnie wykorzystywane w edukacji. Polepszają naszą uwagę, sprzyjają lepszemu skupianiu się, rozwijają wrażliwość językową, rodzą oryginalne skojarzenia. Dzięki nim poprawimy umiejętność myślenia konkretnego i jednocześnie abstrakcyjnego.

Kalambury, czyli zabawy dla ambitnych

Są także doskonałą grą towarzyską, traktowaną jako zabawa intelektualna. Tym milszą, że nie wymagającą uprzedniego przygotowania. Do poprawnego, satysfakcjonującego „rozwiązania” kalamburu wystarczy wiedza ogólna oraz zmysł obserwacji, kojarzenia faktów, dostrzegania niejawnych, ukrytych lub dyskretnych zależności. Właśnie dlatego, bardzo są traktowane jako wyzwanie, test, w którym udowadniamy sobie i otoczeniu, jak bardzo jesteśmy bystrzy, spostrzegawczy, inteligentni, ambitni, elastyczni w myśleniu. Kalambury pozwalają rywalizować, zabłysnąć, zwrócić na siebie uwagę, poprawić wizerunek.

Przez zabawę do serca

Współzawodnictwo tworzy między twórcą kalamburu a osobą rozwiązującą swoistą więź. Ponadto szybkie, bezproblemowe „rozwiązanie” kalamburu jest źródłem znacznej przyjemności, staje się nagrodą, potwierdzeniem posiadania cenionych przez otoczenie przymiotów. Jednym słowem jest powodem do dumy. Kalambury, będąc rodzajem gry, pozwalają także na przysłowiowe puszczanie oka, tworzenie wspólnoty osób o podobnym poczuciu humoru, podobnej wrażliwości językowej, podobnym światopoglądzie.

Czy kalambur może być nazwą?

Oczywiście, że może i często bywa. Dodajmy: bardzo dobrą, spełniającą swoje marketingowe cele nazwą. Oto przykłady: Automattic (połączenie imienia Matt ze słowem automatic), Farecast (połączenie słów forecast i fare, odpowiednio prognoza i opłata za przejazd), Meetro (metro i meet), Writely (rightly i write). Polacy nie gęsi… i swoje nazwy kalambury także mają. Oto kilka przykładów: Krowarzywa, Nienażarty, Vegebab, BratWurst, BratWursty, Kupciuszek.

Zalety nazw kalamburów

Przykłady z rodzimego rynku najlepiej uprzytomniają jak oryginalne, ciekawe, zaskakujące, zabawne, przewrotne, pomysłowe, wyróżniające się, budzące emocje, a przy tym krótkie, wymowne, sugestywne, proste mogą być nazwy stworzone w tej konwencji namingowej. Wchodząc z nimi w interakcję, co jest konieczne do ich zrozumienia i „rozwiązania”, skupiamy na nich naszą uwagę, zdecydowanie mocniej niż na nazwach stworzonych w innych konwencjach. Już na poziomie samej nazwy jesteśmy zaangażowani, a to zdecydowanie ułatwia wciąganie klientów do świata marki. Nazwy kalambury budzą się w nas emocje, w szczególności jeśli zaskakują inteligentną zabawą znaczeniami słów, humorem, przewrotnością.

Podobne artykuły:

Warto także zauważyć, że nazwy kalambury częstokroć podaje się jako przykłady w luźnych, towarzyskich rozmowach. Dość często są także uwzględniane w różnego rodzaju podsumowaniach, omówieniach trendów, wszędzie tam, gdzie oryginalność, wyrazistość jest cechą szczególnie pożądaną. Niektóre z nich stają się równie popularne jak memy. Wystarczy przypomnieć nazwę TaniArmani, którą zna chyba każdy. I choć dla jednych jest ona wyrazem polskiego bezguścia, przaśności, to uczciwie trzeba przyznać, że ma ona swoich zwolenników. Doceniających w niej humor, dystans i adekwatność względem gustu klientów second handów.

Agencja Klikmii Dorota Majchrzak