Rolnik w obliczu mechanizacji rolnictwa

Rolnik w obliczu mechanizacji rolnictwa © X BEGUET - Fotolia.com

Postęp technologiczny towarzyszy nam na każdym kroku. Zdołał dotrzeć nawet na wieś, która przez wielu postrzegana jest jako zacofana. Nic bardziej mylnego: dzisiejszy rolnik w niczym nie przypomina chłopa z prozy Władysława Reymonta.

Obecnie – po części dzięki dopłatom z Unii Europejskiej – rolnik może pozwolić sobie na zakup najnowocześniejszych maszyn, których ceny potrafią sięgać nawet setek tysięcy złotych. Urządzenia te są często wielofunkcyjne: łączą w sobie możliwości kilku wcześniejszych maszyn i pozwalają jeszcze bardziej odciążyć w pracach polowych swoich właścicieli.

Maszyny wielozadaniowe

Kombajn zbożowy zrewolucjonizował proces zbierania. Pozwala on na jednoczesne koszenie, młócenie i transport zboża, a więc tym samym łączy w sobie funkcje aż trzech innych maszyn: kosiarki, żniwiarki i młocarni. Wszystko wykonuje jednocześnie i z tego powodu nazywany jest maszyną jednoetapową. I choć określany jest „zbożowym”, to pozwala także zbierać rośliny okopowe, np. ziemniaki.

Kilka maszyn zastępuje również uniwersalny agregat uprawowy. Urządzenie, które służy do spulchniania roli, przejęło w tym zakresie najistotniejsze cechy i zalety swoich poprzedników: kultywatora, brony i glebogryzarki. Tak jak one spulchnia i wyrównuje glebę oraz usuwa chwasty, ale robi to wszystko w znacznie krótszym czasie.

www.AgroPomoc.pl www.AgroPomoc.pl

Wiele ułatwiło również wprowadzenie prasy rolniczej. Wcześniej ludzie musieli ręcznie wiązać słomę i siano. Obecnie jest to jedna z funkcji samej prasy, która nie tylko formuje słomę/siano w konkretny kształt, ale także na koniec owija je sznurkiem lub siatką.

Urządzenia takie jak roztrząsacz obornika, przetrząsaczo-zgrabiarka czy ciągnik rolniczy, czyli potocznie traktor, mają jeszcze jedną zaletę. Ich coraz częstsze użycie przy uprawie roli odciąża nie tylko samych rolników, ale także konie. Zwierzęta te, niegdyś niezbędne przy niemal wszystkich codziennych czynnościach, zostały wyparte przez konie mechaniczne i obecnie stanowią raczej atrakcję turystyczną w gospodarstwach agroturystycznych; ich hodowla wynika raczej z pasji właścicieli i tradycji niż zastosowań gospodarczych.

Sprawniejsza naprawa

Dzisiejsze maszyny potrafią coraz więcej i coraz więcej ułatwiają, ale ma to też swoje minusy: urządzenia rolnicze stają się przez to bardziej złożone i wymagające, a że technologia bywa zawodna, to awaria jednej małej części potrafi ją sparaliżować. Na szczęście istnieją firmy, które wyspecjalizowały się w sprzedaży części do maszyn rolniczych przez internet i teraz naprawa usterki to tylko kwestia kilku kliknięć.

Pracy jest równie dużo, co kiedyś, ale dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych da się ją wykonać szybciej i sprawniej. Maszyny rolnicze przestały być proste jak budowa przysłowiowego cepa, ale taka jest już cena postępu.

  • Artykuł poleca www.AgroPomoc.pl
    logotyp nf.pl
     
    Sklep internetowy www.AgroPomoc.pl oferuje nowe części zamienne do maszyn rolniczych i ciągników. W ofercie zamienniki m.in. do Kuhn, John Deere, Class, Ursus, Krone a także opony rolnicze, osie do przyczep itp.

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki