Co czwarty związek narodził się w pracy

Co czwarty związek narodził się w pracy GettyImages

Czy romans w biurze może skończyć się „happy endem”? Czy jesteśmy kochliwi i zdarza się nam zakochać we współpracowniku?

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl wynika, że prawie co czwarty Polak (23%) swojego życiowego partnera poznał właśnie w pracy! A romansowało w biurze aż 40%.

Czy w pracy można poznać miłość swojego życia?

W pracy spędzamy 1/3 życia. Trudno się zatem dziwić, że część z nas swojego partnera poznało właśnie w pracy. Poza nią mamy niewiele czasu i okazji na to, by poznawać nowe osoby. W firmie zaś spędzamy ze sobą wystarczająco dużo czasu, by zobaczyć jak druga osoba się zachowuje w różnych sytuacjach, rozmawiać z nią, obserwować i o zauroczenie w związku z tym nie trudno. 23% ankietowanych przez Praca.pl przyznało, że swoją „drugą połówkę” poznało właśnie w pracy – zatem romanse w biurze to nie tylko przelotne miłostki, które niewątpliwie się zdarzają, ale również stałe i trwałe związki. Czy jednak zawsze związek współpracowników będzie dobrze w firmie postrzegany?

Romans w pracy praca.pl

Romans w biurze

17% ankietowanych przez Praca.pl przyznało, że zdarzył się im biurowy romans. Jeśli dodamy do tego osoby, które obecnie są w związku z kimś poznanym w pracy, wychodzi na to, że 40% Polaków pozwoliło sobie na to, by uczucie (i w związku z tym prywatne życie) wypłynęło na gruncie zawodowym. Czy to dużo? Z różnych ankiet i badań przeprowadzanych w innych krajach wynika, że średnio około 30-40% pracowników ma za sobą takie doświadczenia. Polacy zatem mieszczą się w normie.


Pary w biurze – tolerujemy czy nie?

A co o biurowych romansach myślą osoby, których w firmie nie ugodziła nigdy strzała amora? Zdania w tym obszarze są podzielone. Co czwartemu Polakowi to nie przeszkadza (26%) mimo, iż sam nigdy romansu nie miał. Co trzeci (34%) jest jednak przeciwnikiem związków w pracy. Szanse zatem na to, że dostaniemy – w przypadku spotykania się ze współpracownikiem – pozytywne wsparcie ze środowiska firmowego są zatem równie duże jak to, że zostaniemy napiętnowani.

Czy związek w firmie utrzymywać w tajemnicy?

W dużej mierze zależy to od tego, jak do takich sytuacji podchodzi szef i współpracownicy. Jeśli w firmie więcej jest przeciwników związków w pracy, to lepiej nie afiszować się ze swoją namiętnością. Z drugiej strony utrzymywanie związku w tajemnicy jest dość trudne i znacznie podnosi stres w pracy. Nie chodzi tu nawet o to, że ktoś przyłapie pracowników na potajemnych całusach czy umawianiu się na spotkanie – współpracownika można spotkać w kinie, restauracji czy na spacerze.

Praca.pl Michał Filipkiewicz