Oto najbardziej poszukiwani specjaliści w sierpniu

Oto najbardziej poszukiwani specjaliści w sierpniu fotolia

W sierpniu 2015 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 35 033 oferty pracy, to o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej ofert napłynęło z branż handel i sprzedaż, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła do 10 proc. To najniższy wynik od 2008 r. Dane portalu Pracuj.pl potwierdzają utrzymującą się wzrostową dynamikę rynku pracy, jednocześnie wskazując na branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników oraz najbardziej poszukiwanych specjalistów.

Kluczowe branże

W sierpniu 2015 r. najwięcej ofert na Pracuj.pl pochodziło z branż handel i sprzedaż – było to 7229 ofert, co stanowiło 20 proc. wszystkich opublikowanych w sierpniu ogłoszeń. Na drugim miejscu uplasowała się branża bankowość, finanse, ubezpieczenia; z niej pochodziło 5130 ofert pracy. Pozycję branż o dużym zapotrzebowaniu na pracowników utrzymują także telekomunikacja i zaawansowane technologie (2 873 ofert), przemysł ciężki (2 830 ofert) oraz budownictwo i nieruchomości, przemysł lekki, transport i logistyka.

Podobne artykuły:

Największe wzrosty liczby publikowanych ofert pracy, porównując rok do roku, zanotowano z takich branż jak budownictwo i nieruchomości – wzrost o 28 proc., przemysł lekki – wzrost o 14 proc. oraz handel i sprzedaż - wzrost o 13 proc.. Znaczący wzrost (18 proc.) odnotowano także w branży transport i logistyka. Sytuacja ta wynika, m.in. ze spadających cen paliw oraz ożywienia gospodarczego, które przekłada się na większy wolumen przewożonych towarów.

Jakich specjalistów poszukiwano w sierpniu?

Podczas ostatniego miesiąca wakacji najwięcej ogłoszeń na Pracuj.pl pojawiło się dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży – 12 996 ofert (wzrost liczby ogłoszeń o 11 proc. rok do roku). Kolejną grupą poszukiwanych ekspertów byli specjaliści ds. obsługi klienta (wzrost zapotrzebowania o 24 proc. rok do roku). Znaczący wzrost zapotrzebowania nastąpił także na specjalistów IT. W sierpniu 2015 r. pracodawcy skierowali do nich o 15 proc. więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

W sierpniu wiele ogłoszeń skierowano także specjalistów ds. finansów (15 proc. ogólnej liczby ogłoszeń). Liczba ogłoszeń dedykowana tym ekspertom wzrosła o 4 proc. w ujęciu rok do roku.

W jakich województwach było najwięcej ofert pracy?

W sierpniu na Pracuj.pl najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego, oferty pracy z tego województwa stanowiły 22 proc. wszystkich ogłoszeń. Znacząca liczba ofert pojawiła się również w województwie dolnośląskim (10 proc. wszystkich ogłoszeń), małopolskim (10 proc. wszystkich ogłoszeń), śląskim (9 proc. wszystkich ogłoszeń) oraz wielkopolskim (8 proc. wszystkich ogłoszeń).

Podobne artykuły:

W województwie mazowieckim najczęściej poszukiwano specjalistów ds. handlu i sprzedaży, specjalistów ds. IT (14 proc. wzrostu zapotrzebowania rok do roku z tego województwa), specjalistów ds. obsługi klienta oraz specjalistów ds. finansów. Ogłoszenia dla tych pracowników stanowiły 85 proc. wszystkich ofert w województwie pomorskim. W województwie śląskim poszukiwano przede wszystkim specjalistów handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz inżynierów. Także w województwie dolnośląskim najbardziej poszukiwanymi pracownikami byli specjaliści handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta, jednak największe wzrosty zapotrzebowania rok do roku z tego województwa odnotowano dla specjalistów IT (31 proc.) oraz osób odpowiedzialnych za finanse (26 proc. ).

Pracuj.pl Anna Częścik