Są nowe dowody w sprawie infoafery. Menedżerowie z USA obalają linię obrony Marcina F.

Są nowe dowody w sprawie infoafery. Menedżerowie z USA obalają linię obrony Marcina F. cba.gov.pl

Prokuratura i CBA zdobyły nowe dowody w sprawie układu korupcyjnego dotyczącego rządowych zamówień informatycznych. Cenne informacje dostarczyło polskim śledczym, pięciu menedżerów IBM przesłuchanych w USA – informuje „Rzeczpospolita”.

Podobne artykuły:

Zeznania menedżerów odpowiedzialnych za naszą część Europy, obalają linię obrony byłego dyrektora ds. sprzedaży IBM Polska – Marcina F., który jest podejrzany o korumpowanie urzędnika MSWiA – Andrzeja M. Według oskarżenia, w skutek łapówek, ustawiano rządowe przetargi. Andrzej M. miał przyjąć od różnych firm łącznie ok. czterech mln zł. Marcin F. nie przyznaje się do winy. Na swoją obronę podaje, że to centrala w USA decydowała o cenach.

Ceny i marże mają w tej sprawie kluczowe znaczenie, ponieważ to dzięki dużym upustom spółka mogła składać ofertę poniżej kosztów i dzięki temu nie pozostawiać szans konkurencji.

Z zeznań amerykańskich świadków wynika, że wszystkie decyzje merytoryczne dot. organizacji przetargów w Polsce, przyznawanych marż czy upustów przy sprzedaży sprzętu i usług, były podejmowane w polskim oddziale koncernu – powiedział „Rzeczpospolitej” prok. Andrzej Michalski.

Dodał także, że pisma o aprobatę do USA stanowiły jedynie formalność. W ich treści nie było zapytań o zgodę, lecz informacje o podjętych decyzjach. 

Redakcja