Serwer współdzielony, VPS czy VPS Cloud? Którego potrzebuję?

Serwer współdzielony, VPS czy VPS Cloud? Którego potrzebuję? homecloud.pl/

Zakładasz stronę internetową firmy, sklep internetowy, bloga czy też portal informacyjny? Odpowiedni hosting stanowi gwarancję niezawodnego działania serwisów. Serwer współdzielony, VPS czy VPS Cloud – która z tych usług jest dla Ciebie odpowiednia?

Jaką usługę hostingową wybrać?

W ofertach firm mających usługi serwerowe najczęściej znajdziesz serwer współdzielony, VPS, VPS Cloud oraz serwer dedykowany. Ostatnia z wymienionych usług przeznaczona jest pod bardzo wymagające usługi internetowe. Przykładem jest prowadzenie telewizji internetowej, radia internetowego czy sklepu internetowego, który ma bardzo dużą liczbę odwiedzających, np. liczoną w dziesiątkach tysięcy dziennie. Bardzo mało prawdopodobne jest, abyś potrzebował na początek aż takich zasobów serwerowych. Dodajmy, że serwer dedykowany oznacza, że masz do dyspozycji wszystkie zasoby danej maszyny. Jakie usługi ukrywają się pod pozostałymi nazwami usług serwerowych?

Serwer współdzielony

Jest to najtańsza usługa serwerowa, skierowana pod proste strony WWW. W tym przypadku zasoby jednej maszyny mogą być dzielone pomiędzy np. 1000 użytkowników. Wszyscy mają najczęściej taki sam numer IP, a każdy korzysta z ograniczonych zasobów, które są przydzielone dla danego konta. Jeśli użytkownik przekracza te ograniczenia, np. jego usługi generują zbyt duże obciążenie procesora czy pamięci RAM, to otrzyma powiadomienie od firmy hostingowej i może być zmuszony do przeniesienia swojej strony na serwer współdzielony, na którym będzie mógł korzystać z większych zasobów. Serwer współdzielony ma swoje plusy i minusy. Do plusów należą na pewno niska cena i prosta obsługa. Minusem są ograniczone zasoby i zależność od innych użytkowników serwera. Jeśli np. jeden użytkownik dopuści się rozsyłania spamu i IP serwera trafi na czarną listę, to wszyscy użytkownicy danej maszyny mogą mieć problem z dochodzeniem wysyłanych wiadomości e-mail do adresata – aż do momentu usunięcia strony z czarnej listy. Tego typu usługa jest bardzo dobrym rozwiązaniem pod proste strony WWW – np. stronę firmową, bloga czy startujący portal, ale wraz z zyskiwaniem przez nie popularności konieczne może się okazać zapewnienie większych zasobów serwerowych dla twoich usług.

Serwer VPS

Wspomniane większe zasoby możesz sobie zapewnić, korzystając z serwera VPS. W tym przypadku masz do czynienia z serwerem wirtualnym – nie otrzymujesz dostępu do wszystkich zasobów maszyny, lecz do ich wydzielonej części. Różnica w stosunku do serwera współdzielonego polega na tym, że tutaj korzystających z jednej maszyny może być np. 10 razy mniej. Serwer VPS jest rozwiązaniem, które szczególnie sprawdza się w przypadku zaawansowanych użytkowników. Przy tej usłudze sam dobierasz aplikacje, jakie zostaną zainstalowane na urządzeniu. W zależności od rodzaju serwera VPS możesz mieć nawet dowolność wyboru zainstalowanego systemu operacyjnego. VPS doskonale sprawdza się w przypadku stron internetowych, które mają bardzo dużą liczbę dziennych użytkowników. To również doskonały pomysł, jeśli zamierzasz prowadzić sklep internetowy. Dopiero w przypadku bardzo popularnych sklepów konieczny może się stać serwer dedykowany, ale najczęściej wystarczy VPS z dobrymi parametrami sprzętowymi.

Serwer VPS Cloud

Czym się różni serwer VPS od serwera VPS Cloud? Chmura jest systemem, który zapewnia dostęp do zwirtualizowanej puli zasobów serwerowych za pomocą interfejsu programowania. Przede wszystkim chmury są wydajniejsze oraz zapewniają technologię autoskalowania. Co to oznacza? Ich zasoby dostosowują się do naszych aktualnych potrzeb serwerowych. W przypadku standardowego VPS-a również możliwa jest zmiana parametrów serwera, ale niezbędna okazuje się interwencja administratora.

Idąc dalej – zasoby na serwerze fizycznym mogą się skończyć, mogą również pojawiać się awarie sprzętowe. Chmury korzystają z różnych serwerów, więc jeśli dojdzie do awarii, to twoje dane zostaną szybko przeniesione na inny serwer. Natomiast przenoszenie danych z klasycznego VPS-a może wymagać nawet kilku dni.

Którą usługę wybrać?

Z omawiany usług największe możliwości daje serwer VPS Cloud, ale nie jest powiedziane, że potrzebujesz takiej oferty. Najczęściej przy prostych serwisach, dopiero założonych, wystarczający okazuje się serwer współdzielony.