Serwerownia się przegrzewa? Mamy na to sposób

Serwerownia się przegrzewa? Mamy na to sposób Schneider Electric

Każdy sprzęt IT wytwarza ciepło, które musi być odprowadzone z pomieszczenia – nie tylko po to, aby zgromadzone tam urządzenia lepiej pracowały, ale także aby ograniczyć do minimum możliwość ich przegrzania.

Obecnie wiele urządzeń IT instaluje się w pomieszczeniach, oddziałach firm i innych lokalizacjach, których nie projektowano z myślą o chłodzeniu i zapewnieniu optymalnej dla działania serwerów temperatury. Szczególnie w przypadku mniejszych firm często serwerownie buduje się ad hoc, w miejscach o nietypowych wymiarach lub ciężkich do schłodzenia. Dlatego zdarza się, że we współczesnych środowiskach o podwyższonej gęstości mocy sprzęt informatyczny, taki jak routery VoIP, przełączniki czy serwery, często ulegają przegrzaniu lub psują się przedwcześnie z powodu niewłaściwego chłodzenia – powodując nie tylko przestój w pracy i zagrożenie utraty cennych danych, ale także niepotrzebnie generując koszty naprawy ewentualnej awarii.

Z punktu widzenia działalności firm pomieszczenia IT i ich odpowiednia ochrona stają się coraz bardziej kluczowe. Dlatego warto pamiętać o konieczności zapewnienia odpowiedniej temperatury (zalecana to (tj. 21-24°C) i metodach odprowadzania ciepła, które są istotne dla poprawnego funkcjonowania całej infrastruktury, bowiem Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zapewnić optymalną efektywność działania środowisk IT:

 • Przy obciążeniach zasilania poniżej 700 W

W biurach, krytycznych pomieszczeniach sieciowych czy innych ograniczonych przestrzeniach,  zaleca się używać pasywnej wentylacji. Przy tego rodzaju chłodzenia ciepłe powietrze miesza się z zimniejszym poprzez otwory wentylacyjne. Efektywność tego sposobu można zwiększyć za sprawą urządzenia wymuszającego obieg powietrza.

 • Przy obciążeniach zasilania od 700 W do 2000 W

Przy wyższych obciążeniach zasilania i w pomieszczeniach o wysokiej gęstości urządzeń z routerami VoIP i serwerami lepiej zastosować wentylację wspomaganą wentylatorami. Takie rozwiązanie gwarantuje usuwanie ciepłego powietrza przez dedykowany klimatyzator, który wymusza obieg powietrza.

 • Przy obciążeniach zasilania powyżej 2000 W

Wentylacja wspomagana wentylatorami znajduje zastosowanie także w pomieszczeniach sieciowych o wyższym zapotrzebowaniu mocy.  W miejscach, gdzie poziom zasilania krytycznych odbiorów jest wyższy niż 2000 W (4500 W w przypadku pomieszczeń o mniejszym znaczeniu) lub w warunkach wysokiej temperatury powietrza zewnętrznego, niekontrolowanego lub zanieczyszczonego, zaleca się stosowanie dedykowanej klimatyzacji. Przy czym należy pamiętać, że specjaliści nie polecają wykorzystywania istniejących systemów klimatyzacji komfortu, gdyż najczęściej staje się to przyczyną dużych wahań temperatury w pomieszczeniu, co nie jest korzystne dla działania urządzeń. W instalacjach wyposażonych w zasilacz UPS sprzęt IT generuje ciepło również w trakcie przerw w zasilaniu. Stąd wymagana jest ciągła praca systemu chłodzenia. W przypadku, kiedy czas podtrzymania akumulatorowego urządzeń wynosi ponad 10 minut, konieczne jest również podłączenie do zasilacza UPS wentylacji wspomaganej wentylatorami lub dedykowanej klimatyzacji.

Schneider Electric Industries Polska Sp. z o.o. Dariusz Koseski

Dalej

x

1 komentarz

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Cosiek Cosiek

  Szanowny Panie - zasilanie urządzeń kategorii II (czyli rezerwowanej) należy do obwodów generatorów prądu a nie urządzeń UPS. Nie zasila się z urządzeń UPS klimatyzacji, sprężarek, pomp obiegowych czynnika chłodzącego - ponieważ znacznie skraca to czas żywotności urządzeń takich jak UPS i szybciej zużywa baterie, a do tego kwestia ROI i TCO w takim układzie jest całkowicie nieprzewidywalna i nieopłacalna. Polecam też zapoznać się z logiką idącą za hasłem PUE.Pozdrawiam serdecznie

  2015-05-18 03:01:46

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz