Serwery o wysokich parametrach

Serwery o wysokich parametrach Photo credit: alcomm / Foter

Strona WWW przestaje działać, poczta e-mail zablokowana, brak dostępu do danych zgromadzonych na serwerze – to koszmar, który może się ziścić, jeżeli firma wybierze usługę o zbyt niskich parametrach.

Przed wyborem warto więc dowiedzieć się, jakie są potrzeby przedsiębiorstwa względem właściwości hostingu, by nie dopuścić do ww. sytuacji.

Serwer to usługa, która służy do przechowywania i udostępniania plików za pośrednictwem sieci internetowej. Mogą się na nim znaleźć elementy tworzące stronę WWW – zarówno pliki systemowe, jak i multimedialne.

Hosting wykorzystać można także jako platformę komunikacji pomiędzy pracownikami, firmą a klientami czy kontrahentami. Sama usługa stwarza wiele możliwości, a stopień ich wykorzystania zależy głównie od kreatywności pracowników firmy. Warto dokładać wszelkich starań, aby posiadany serwer był wykorzystany możliwie jak najpełniej. Może to przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści, głównie w formie zaoszczędzonego czasu i pieniędzy. Często pomysły na zastosowanie hostingu przychodzą już po jego zakupie, przetestowaniu i zapoznaniu się z dołączanym oprogramowaniem. Dlatego warto wybierać usługi o wysokich parametrach, dzięki czemu firma będzie mogła je użytkować dowolnie bez obaw, iż właściwości usługi zostaną przekroczone.

Jak zużywane są parametry

Parametry serwera można sklasyfikować w sposób analogiczny do bogactw naturalnych. Jedne z nich są bowiem „odnawialne”, a inne – „nieodnawialne”. Do pierwszej grupy zaliczyć można np. limit liczb domen, które mogą zostać przekierowane na serwer. W momencie osiągnięcia maksymalnej liczby przekierowań, wystarczy usunąć niektóre przekierowane adresy, by móc przypisać do usługi inne. Jednak wymusza to na użytkowniku rezygnację z jednej usługi dodatkowej na rzec drugiej. Dlatego warto wybierać takie usługi hostingowe, które nie posiadają tego typu ograniczeń. Niemniej jednak – jest to parametr „odnawialny”. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku np. transferu – jest on zużywany podczas każdego połączenia z serwerem. Nie można w żaden sposób cofnąć jego wykorzystania.

Podobne artykuły:

Pojemność usługi

Powierzchnia dyskowa to inaczej ilość danych jakie mogą zostać zamieszczone w ramach usługi. Jest to także jedna z podstawowych właściwości serwera, na podstawie której dokonuje się jego wyboru. Od tego, czy zostanie ona odpowiednio dobrana do potrzeb firmy zależy w późniejszym czasie możliwość wykorzystania hostingu. Przedsiębiorstwo może przed zakupem serwera określić sztywne zasady jego wykorzystania, na podstawie których wyliczy pożądaną wysokość parametru. Jednak może to spowodować konieczność nabycia kolejnej usługi, np. w przypadku konieczności wprowadzenia innych zastosowań. Firma może także zdecydować się na usługę o wysokich parametrach, (przewyższających te, które zaplanowała), zapobiegając w ten sposób tego typu sytuacji.

Spożytkowanie powierzchni dyskowej

Strona WWW

Podstawowym zadaniem serwera jest przechowywanie i udostępnianie przeglądarkom internetowym elementów tworzących serwisy internetowe. Nierozbudowane witryny, zawierające np. 1-3 podstrony, w których zastosowanie elementów multimedialnych ograniczono, będą zajmowały na serwerze powierzchnię kilku MB. Natomiast, jeżeli w serwisie znajduje się wiele zakładek, dużo informacji a dodatkowo zdjęcia, pliki flash czy wideo, bądź też forum – może on zajmować nawet kilka GB. Firmy tworzące po raz pierwszy swoją stronę WWW powinny zarezerwować na jej elementy (łącznie z dokumentami możliwymi do pobrania za jej pośrednictwem – np. regulaminy, cenniki) ok. 2 GB. Pozwoli to w swobodny sposób rozbudowywać witrynę w miarę upływu czasu.

Alicja Marciniak NetArt (serwis nazwa.pl)