Sesje elixir - jak wygląda księgowanie przelewów?

Sesje elixir - jak wygląda księgowanie przelewów? akredo.pl

Przelew w wewnątrz banku zazwyczaj trwa zaledwie kilka minut, chcąc jednak przesłać pieniądze na konto należące do innej sieci, powinno się spodziewać o wiele większych opóźnień. W jaki sposób działa zatem księgowanie przelewów?

Sprawa ta nie jest wyjątkowo prosta, lecz za pomocą kilku przykładów możną ją zrozumieć. Jest to wiedza bardzo przydatna, gdyż dzięki niej można dokonywać transakcji o wiele szybciej i sprawniej. Otóż pomiędzy bankami istnieje sieć, podobna do Internetu, lecz operująca na ściśle określonych zasadach. Krajowa Izba Rozliczeniowa utrzymuje tak zwany system Elixir, przy pomocy którego, drogą elektroniczną przesyłane są nie tylko informacje, ale także pieniądze.

Jak dokonać przelewu szybciej?

Efektywne księgowanie przelewów jest możliwe dzięki znajomości godzin, które konkretny bank ustanowił sobie na własne sesje Elixir. Zazwyczaj organizowane są one kolejno w godzinach:

  • Porannych
  • Południowych
  • Wczesnym popołudniem

Niestety, chociaż Krajowa Izba Rozliczeniowa ustaliła pewien uniwersalny schemat, to poszczególne banki mają możliwość dopasowania tych sesji do własnych potrzeb. Właśnie dlatego powinno dowiedzieć się, w jakim czasie operuje bank, do którego kierujemy nasz przelew.

Alternatywa dla systemu Elixir

To zrozumiałe, że operacje pieniężne mogą wydać się skomplikowane. Jeśli nie czujemy się pewnie bądź po prostu musimy coś załatwić szybko i bez komplikacji, warto jest zwrócić się ze swoim problemem do fachowców. Gorąco poleca się https://akredo.pl/, które oferuje liczne usługi związane z bankami i współpracą z nimi.

Niektóre przelewy są na tyle pilne, że nie można ryzykować niedostarczenia ich na czas. Dla wszelkiej pewności warto dodatkowo zdecydować się na przelew ekspresowy, w przypadku, którego mamy gwarancję, że zostanie on dokonany bez zbędnych opóźnień. Oczywiście, należy się przy tym liczyć z dodatkowymi opłatami.