Siedem kroków do określenia celu

Siedem kroków do określenia celu lupoianfla - sxc.hu

Oto składające się z siedmiu kroków ćwiczenie, które pomoże Ci wyznaczać osiągać cele na co dzień. Pozwoli Ci ono osiągnąć o wiele więcej niż przeciętny człowiek.

Krok 1 CEL

Zdecyduj, co dokładnie chcesz zrobić i zapisz to w czasie teraźniejszym.

Krok 2 KIEDY

Rozplanuj realizację celu w czasie. Jeżeli to konieczne wyznacz sobie terminy cząstkowe: im bardziej będziesz precyzyjny, tym więcej osiągniesz.

Krok 3 WYZWANIA

Określ, jakie przeszkody będziesz musiał pokonać na drodze do realizacji celu. Jakie przeszkody czy utrudnienia mogą spowolnić tempo, z jakim będziesz zbliżał się do celu? Dlaczego jeszcze nie osiągnąłeś swojego celu? Ze wszystkich przeszkód, jakie możesz napotkać, jaka jest największa? Zacznij właśnie od niej.

Krok 4 UCZENIE SIĘ

Określ, jakich dodatkowych informacji lub umiejętności potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel. Pamiętaj, że aby osiągnąć coś, czego nigdy przedtem nie dokonałeś, musisz stać się kimś, kim nigdy przedtem nie byłeś. Potrzebujesz nowej wiedzy i umiejętności. Każdy nowy cel wymaga tego, abyś się zmienił oraz zdobył dodatkową wiedzę czy umiejętności.

Krok 5 POMOC

Wybierz osoby, grupy i organizacje, które pomogą Ci osiągnąć twój cel. Wielkie cele wymagają współpracy wielu ludzi. Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać ich wsparcie? Co musisz zrobić, aby zasłużyć na ich poparcie? Co będą oni z tego mieć? Pamiętaj, że we wszystkim chodzi o relacje międzyludzkie. Nie bój się prosić o pomoc, nawet jeżeli będą to po prostu rady czy wskazówki od osób, które znasz. Jedna osoba, jeden kontakt, może zadecydować o twoim sukcesie lub porażce.

Krok 6 PLAN

Przygotuj plan osiągnięcia celu. Sporządź listę przeszkód, które będziesz musiał pokonać, informacji i umiejętności, a także osób, które mogą ci być pomocne. Ułóż listę według priorytetów.

Krok 7 DZIAŁANIE

I wreszcie najważniejsze – zacznij niezwłocznie działać według planu. Kiedy już zaczniesz, nie zatrzymuj się. Codziennie rób coś, co bliży cię do osiągnięcia celu. Bądź nastawiony na intensywne działanie. Rozwiń w sobie potrzebę natychmiastowego działania. Nie zatrzymuj się. Wykorzystaj siłę rozpędu. Kiedy już jesteśmy w ruchu, łatwiej nam iść do przodu, niż kiedy musimy zaczynać wszystko od początku. Siła rozpędu jest jednym z największych sekretów mężczyzn i kobiet sukcesu. Kiedy już zaczną realizować jakiś cel, nie rezygnują, aż go osiągną.

Coach4U Kamila Malanowicz