Słabsze wyniki i konsolidacja – to czeka sektor bankowy w 2015 r.

Słabsze wyniki i konsolidacja – to czeka sektor bankowy w 2015 r. Dolar amerykański

To będzie słabszy rok dla polskich banków. Wszystko przez spadające stopy procentowe NBP, mocnego franka szwajcarskiego oraz zmiany w przepisach zapewniające klientom banków lepszą ochronę. To będzie miało wpływ na gorsze wyniki finansowe banków.

– Wyniki banków w 2015 roku będą raczej słabe – mówi agencji informacyjnej Newseria Iza Rokicka, analityk Ipopema Securities. – Wyniki będą pod presją, szczególnie pod względem przychodów, bo odbiją się na nich kolejne obniżki stóp procentowych, nie tylko te z października, lecz także te marcowe, a na wynik prowizyjny będzie mieć wpływ dalsza redukcja interchange – dodaje.

To wpłynie na sytuację banków

Niskie prowizje i stopy procentowe, które zniechęcają Polaków do oszczędzania pieniędzy na bankowych lokatach oraz ograniczają zyski z udzielania kredytów, to nie jedyne problemy, z jakimi przyjdzie zmierzyć się polskim bankom.

– Zobaczymy, jak Rekomendacja U wpłynie na przychody z tytułu sprzedaży ubezpieczeń – mówi Iza Rokicka. – W kwestii kosztów pamiętajmy, że banki będą płacić wyższą składkę do BFG i to też będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Przede wszystkim pierwsze półrocze będzie niezbyt dobre, potem sytuacja może zacząć się stabilizować i – miejmy nadzieję – poprawiać pod koniec roku.

Banki na sprzedaż

Konieczność ograniczania kosztów i szukania synergii może przyspieszyć zmiany własnościowe, których oczekują analitycy. Pojawiają się kolejne banki, które są czy będą wystawione na sprzedaż. Mowa m.in. o BPH, Raiffeisenie czy Aliorze.

– To bardzo dużo transakcji jak na nasz rynek – ocenia analityk Ipopema Securities. – Nie jest do końca pewne i oczywiste, kto byłby nabywcą, nowym właścicielem tych aktywów. Możliwe, że przyjdzie ktoś z zewnątrz, podmiot, którego w Polsce nie ma, ale na pewno część podmiotów polskich też by ostrzyła sobie na nie zęby. Chciałabym je przejąć, skonsolidować i ewentualnie dostarczyć synergię w postaci niższych kosztów. Z najbardziej zainteresowanych przejęciami na pewno trzeba wymienić Pekao SA, swego czasu BZ WBK też był wymieniany w tym towarzystwie.

Fundusze inwestycyjne w grze

Zainteresowane polskim sektorem bankowym mogą być też fundusze inwestycyjne. Mimo iż nie są one zbyt mile widziane na tym rynku, nie można ich wykluczyć jako potencjalnych inwestorów.

– Wydaje się, że nasz regulator, który musi zaakceptować i zgodzić się na nowego właściciela, nie jest, mówiąc kolokwialnie, fanem funduszy inwestycyjnych, wolałby branżowych, długoterminowych inwestorów strategicznych – wyjaśnia Iza Rokicka. – W niektórych sytuacjach może ostatecznie się zgodzić czy być zmuszonym, żeby zaakceptować również fundusz.

newseria.pl