SMS-y – intymne narzędzie komunikacji

SMS-y – intymne narzędzie komunikacji Pixabay.com

Z badania przeprowadzonego przez firmę Infobip wynika, że krótkie wiadomości tekstowe wciąż odgrywają dużą rolę w codziennym życiu Polaków. Przy ich pomocy romansujemy, wyznajemy miłość lub kończymy nieudany związek.

Na pytanie, czy kiedykolwiek zdradziłeś swoją partnerkę przez SMS-y, twierdząco odpowiedziało 20 proc. badanych. Z kolei aż 45 proc. potwierdziło, że za pomocą krótkich wiadomości tekstowych romansuje z innymi osobami. Takie flirtowanie dla 19 proc. przepytywanych osób skończyło się znalezieniem nowego partnera, a 34 proc. wyznało miłość innej osobie właśnie poprzez wiadomość SMS. 29 proc. respondentów wskazało, że zdarzyło im się spędzić całą noc na pisaniu SMS-ów z partnerem. Dla 40 proc. uczestników badania jednym z tematów był seks. Polacy nie tylko poznają nowe osoby i zakochują się poprzez SMS-y, ale taką formę komunikacji wybierają również aby powiadomić partnera o zakończeniu związku. 16 proc. ankietowanych przyznało, że zrobiło to właśnie poprzez wysłanie wiadomości tekstowej.

SMS-y to codzienność w naszym życiu

– To badanie pokazuje, jak bardzo obecne w naszym życiu codziennym są SMS-y. Dla większości z nas odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych stało się normalną czynnością dnia codziennego. Istnieje już pokolenie Polaków, które nie zna świata bez telefonów komórkowych. Z naszych ustaleń wynika, że SMS uważany jest za naturalną i bezpieczną formę komunikacji, za pośrednictwem której przesyłamy również treści bardzo wrażliwe. W odróżnieniu do komunikatorów mobilnych treść tych konwersacji nie zapisuje się na serwerach, tylko pozostaje w telefonie. To na pewno buduje poczucie bezpieczeństwa wśród tych, którzy wykorzystują wiadomości tekstowe do flirtowania – powiedział Marcin Papiński, dyrektor ds. rozwoju w firmie Infobip.

82 proc. ankietowanych zadeklarowało, że aktywnie korzysta z usługi SMS, zarówno odbierając jak i wysyłając wiadomości, jedynie 3 proc. nie używa tej formy komunikacji. Odebranie SMS-a wywołuje natychmiastową reakcję u zdecydowanej większości badanych, 66 proc. z nich stwierdziło że odczytuje i odpisuje na wiadomość zaraz po jej otrzymaniu.

O czym piszemy w SMS-ach?

Na pytanie, o czym najczęściej piszą w SMS-ach, aż 48 proc. uważa że przesyła jedynie ważne wiadomości, 19 proc. stuka w klawiaturę aby zwyczajnie pogadać, a 16 proc. za pomocą telefonu przesyła życzenia urodzinowe i świąteczne. Dla 51 proc. ankietowanych dzięki SMS-owi łatwiej było skłamać, niż np. przez telefon, lub w bezpośredniej rozmowie. Niespełna połowa respondentów nie przywiązuje większej wagi do przestrzegania zasad gramatyki i interpunkcji podczas tworzenia wiadomości. Z kolei zupełnie zanikł sposób pisania SMS-ów JednymCiągiemOdzielającWyrazyDużąLiterą.

– Duży wpływ na taki sposób pisania wiadomości tekstowych miały z pewnością wysokie ceny SMS-ów w przeszłości. Dziś, gdy praktycznie każdy dysponuje pakietem bezpłatnych SMS-ów, użytkownicy nie muszą już przejmować się liczbą znaków. Potwierdza to informacja, że aż 81 proc. badanych wysyła wiadomości z jednym słowem (Tak, Nie, OK). Kiedyś taka ekstrawagancja była nie do pomyślenia. Martwi trochę ignorowanie zasad polskiej pisowni w SMS-ach, stąd kampanie społeczne takie jak realizowana kilka lat temu „Język polski jest ą-ę ”– dodaje ekspert Infobip.

W badaniu zrealizowanym przez firmę Infobip wśród ponad 150 respondentów metodą wywiadu internetowego (CAWI) wzięło udział 54 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn w wieku od 18 do 50 roku życia.

Infobip sp. z o. o. Marcin Papiński