Social media - dlaczego są tak popularne?

Social media - dlaczego są tak popularne? internetum.com

Jedni nazywają to przełomem, drudzy, że to kolejny etap rozwoju mediów, jeszcze inni twierdzą, że mamy do czynienia z rewolucją - upadkiem starego i początkiem nowego. Jedno nie ulega wątpliwości - social media wprowadziły zupełnie nowy ład.

Ludzka natura - jej nie pokonasz


Media społecznościowe mogą wydawać się dość paradoksalne, no bo jak wytłumaczyć, że nagle dzielimy się publicznie swoimi przemyśleniami, tajemnicami, dramatami i chwilami szczęścia. Wyrażamy tak swoje poglądy polityczne, religijne, piszemy, co sądzimy o świecie, wypowiadamy się na różne tematy, a czasami wchodzimy w niebezpieczną polemikę, która przeradza się w festiwal wyzwisk.


Co nami powoduje, że wcześniej taką aktywność zdradzaliśmy wśród najbliższych (i to nie zawsze), a teraz nie przeszkadza nam to, że wie o tym tak dużo ludzi. Jak się okazuje, nie jest to ani rzucone zaklęcie, ani dziwna moc, ani też wielki spisek amerykańskich bądź rosyjskich służb specjalnych, tu po prostu w całej okazałości odkrywa się nasza… ludzka natura.


Wspólne ludzkie ognisko


Tak było od zawsze, ale nigdy w tak dużej skali. Już od czasów prehistorycznych, uwielbialiśmy słuchać lub opowiadać opowieści. Pierwszy obrazek, który łatwo sobie wyobrazić to palące się ognisko pośród absolutnej ciemności, a wkoło buchających płomieni kilka osób wpatrzonych w jeden punkt - w tego człowieka, co opowiada. Nie mamy problemu, by to zobaczyć choćby teraz, bo i dzisiaj tak spędzamy czas, i tak samo, jak nasi przodkowie poruszamy różne historie.


Później przekazywano je w pieśniach, a dobrą lub złą nowinę nieśli wędrowni minstrele. Wiele z nich nie przetrwało, bo były autorskimi interpretacjami konkretnego artysty, ale niektóre z nich zostały zapisane w księgach i dlatego dziś możemy do nich wrócić. Gdy wynaleziono druk, wszystko nabrało tempa, ale dopiero w czasach radia i telewizji zaczął się prawdziwym boom dla rozpowszechniania historii i opowieści.


Mało kto jednak przypuszczał, że powstanie medium, które przyćmi telewizję, a właśnie dzisiaj to obserwujemy. Social media to wręcz wymarzone środowisko, by dzielić się swoimi przemyśleniami z ludźmi z całego świata. Nie ma barier ani kulturowych, ani geograficznych, podobnie problemem nie jest język, bo dzisiaj - niczym wirus - nasz post może być zobaczony przez praktycznie każdego.


Świat wiedzy stoi przed nami otworem


To, co powyżej może wydawać się dość błahe, to odzieranie się z własnych myśli, eksponowanie ich na zewnątrz, bo czy nie lepiej zostawić je dla siebie? To już kwestia indywidualna, bo jedna osoba będzie pisać o wszystkim, nawet o tym, co jadła wczoraj na obiad, a druga raczej od czasu do czasu wspomni o czymś bardziej istotnym.


Warto jednak pamiętać, że social media to coś więcej - to korzyści wpływające na zmianę sposobu pracy i nauki. Dzięki nim możliwe są dzisiaj działania, które jeszcze jakiś czas temu wydawały się nierealne. To przede wszystkim łatwy dostęp do wiedzy. Bez wychodzenia z domu możemy chłonąć wiedzę tak samo, jak kiedyś było to możliwe tylko w bibliotekach. A nawet bardziej, bo technologia znacząco to ułatwia. Wiemy więcej, jesteśmy bardziej świadomi, a przecież w niektórych krajach to od social mediów zaczęły się ważne, historyczne wydarzenia, jak Arabska Wiosna. Gdyby nie dostęp do informacji ludzie, którzy w tamtym czasie domagali się swoich praw, nie zdołaliby się zorganizować, by walczyć o wspólny cel.


Nie zapominajmy z drugiej strony, że tam, gdzie wiedza, tam, gdzie piękne i soczyste jabłka rosną na drzewie, tam i robaczywe owoce. To właśnie można odnieść do przesytu informacji, który spotykamy w internecie, także w mediach społecznościowych. Nawet to zjawisko doczekało się terminu - fake news. Żeby się przed tym ustrzec, warto wiedzieć, jak poruszać się w tym środowisku, a tutaj zdecydowanie warto polecić specjalistów z www.internetum.com, którzy znają ten świat doskonale.