Sprawdź czy kandydat do pracy nie kłamie w CV

Sprawdź czy kandydat do pracy nie kłamie w CV shutterstock

Podawanie fałszywych informacji w życiorysach jest coraz bardziej powszechną praktyką. Kłamstwa te często dotyczą znajomości języków obcych, zakresu obowiązków w poprzednim miejscu pracy czy też ukończonych studiów.

Jak rekruter może skutecznie zweryfikować informacje zawarte w CV? Zatrudnienie pracownika, który skłamał w życiorysie może drogo kosztować działy HR.

Powoduje to odrzucenie wykwalifikowanych kandydatów, a także naraża firmy na ewentualne błędy pracownika i, co za tym idzie, nadszarpnięcie wizerunku. Wychwycenie kłamstw jest trudne, warto jednak poczynić kilka kroków, które pozwolą sprawdzić informacje.

Wypytaj o kandydata

Referencje ukazują jedynie te opinie o potencjalnym pracowniku, które on sam chce nam pokazać. Większość kandydatów prosi o sporządzenie takiego dokumentu inną osobę, która darzyła ją w poprzedniej pracy sympatią. Byli współpracownicy, którzy nie dali potencjalnemu pracownikowi referencji mogą powiedzieć o nim znacznie więcej. Obecnie dzięki social media już za pomocą kilku kliknięć możemy przeprowadzić małe dochodzenie odnośnie profilu kandydata.

Sprawdź, czy w różnych źródłach nie ma sprzecznych informacji

Aplikanci bardzo często koloryzują prawdę w życiorysach nadsyłanych do firmy, nie są jednak tak chętni, aby kłamać, podając informacje na portalach takich jak Goldenline.

Szanse na wykrycie oszustwa możemy zwiększyć przeglądając oba opisy równocześnie. Szybkie spojrzenie na publiczny profil pozwoli nam wychwycić wszelkie niezgodności.

Zmierz obiektywnie jego umiejętności

Gdy tylko to możliwe, wymagaj od kandydatów rozwiązania testów, które zmierzą ich umiejętności. Dla inżynierów takie sprawdziany nie są trudne do przeprowadzenia, w innych dziedzinach trzeba użyć wyobraźni. Poproś osoby kandydujące na stanowisko sprzedawcy o wystosowanie maila odnośnie jednego z oferowanych produktów. Przyszłemu marketerowi zleć stworzenie przykładowego budżetu kampanii. Obecność tego typu testów pozwoli wyeliminować niekompetentnych pracowników.

Ostrzegaj o weryfikacji

Spraw, by kandydaci wiedzieli o tym, że będziesz sprawdzał wszystkie informacje umieszczone w ich CV. Powstrzyma to nieuczciwe osoby od zamieszczania nieprawdziwych informacji w życiorysie.

 

Talent Brigde Talent Bridge

Talent Bridge Piotr Marciniak