Ile zarabiają pracownicy IT?

Ile zarabiają pracownicy IT? Milen Yakimov / stock.xchng

Od dłuższego czasu pośród uprzywilejowanych grup zawodowych prym wiodą pracownicy działów IT. Powszechny stereotyp ukuł przekonanie o wysokich zarobkach w tym sektorze.

W praktyce wynagrodzenia dla jej przedstawicieli są wyższe niż średnia płaca krajowa, jednak i tu obowiązuje rozróżnienie zależne od wielu czynników. To, na jaką technologię się zdecydują, jakie języki programowania, które chcą poznać, czy wybiorą start-up czy też może dużą korporację, i wreszcie na jakich zasadach podejmą pracę, będzie warunkowało wysokość osiąganych przez informatyków zarobków.

Pytanie o to, jaki kierunek obrać jest zatem niezwykle istotne i prędzej czy później pojawi się na ścieżce zawodowej każdego pracownika
z sektora IT.

Rynek IT jest najbardziej elastycznym rynkiem w kontekście wynagrodzeń, na którym stawki dla poszczególnych pracowników bardzo się od siebie różnią. W pierwszym etapie kariery pracownika IT liczą się przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności analitycznego myślenia, nastawienie projektowe oraz znajomość języków obcych i tego zwykle poszukują pracodawcy.

Na początku, każdy zarabia podobnie, zazwyczaj w granicach od 3000 do 3500 zł na rękę. Do tego dochodzą często dodatkowe benefity, jak np. karnet wstępu na siłownię czy też prywatna opieka medyczna. Połączenie umiejętności miękkich z dobrymi podstawami technicznymi staje się akceleratorem dalszej kariery, a co za tym idzie również wynagrodzenia.

Na dalszym etapie kariery zawodowej, wynagrodzenia poszczególnych specjalistów potrafią mieć już znacznie większe różnice stawek, wynoszące nawet do kilku tysięcy złotych. Dla ok. 80% osób związanych z branżą IT od co najmniej 5 lat, stawka miesięcznego wynagrodzenia wynosi od 10 000 zł netto wzwyż. To właśnie ta kwota rozgranicza zarobki seniorów od kolegów z młodszym stażem.

Liczy się rodzaj wykonywanej działalności

Pierwszym kryterium, które decyduje o jej wysokości jest rodzaj wykonywanej działalności. Przebiegające tu rozróżnienie zależy zwykle od zajmowanych stanowisk i przeważnie obejmuje podział na testera, programistę, analityka, projektanta, kierownika projektu, konsultanta biznesowego. Czynnikiem decydującym o ostatecznym wynagrodzeniu poszczególnych specjalistów jest posiadane doświadczenia oraz znajomość danej technologii.

W pierwszym okresie pracy popularną formą zatrudnienia większości informatyków jest umowa zlecenie. W późniejszym czasie dochodzą również inne formy, spośród których coraz bardziej na popularności zyskuje praca na zasadach kontraktuZarobki programisty na etacie, ze stażem pozwalającym na samodzielność projektową, zamykają się zwykle w granicach do 10 000-12 000 zł brutto.

W przypadku pracy kontraktowej doświadczonych specjalistów są to kwoty, od których negocjacje dopiero się zaczynają, kończąc zazwyczaj na płacy wynoszącej ok. 100 zł netto za godzinę. Na tę formę zatrudnienia decydują się specjaliści pewni swoich umiejętności w branży, dla których poszukiwanie nowego projektu nie sprawia trudności, a każdy z nich doceniają nie tylko dzięki wyższemu wynagrodzeniu ale również urozmaiceniu w wykonywanych działaniach, co umożliwione jest przez kontraktowy charakter zadań.

Nie trudno się w to wdrożyć, bo na dotkniętym niedoborem talentów rynku IT, to projekty szukają programistów i czekają na ich dostępność. Jako Experis obecnie na zasadach kontraktu zatrudniamy dla naszych klientów ponad 100 specjalistów IT związanych z oprogramowaniem, a popularność tej formy pracy cały czas wzrasta.

Praca zdalna

Programiści pracujący zdalnie, wyspecjalizowani w popularnych frameworkach, jak Symfony2, Zend, czy Magento, mogą „sprzedać” swoją usługę na polskim rynku w rozliczeniu godzinowym.

Dużym plusem tej formy pracy jest możliwość pozyskiwania klientów z różnych stron kraju, a nawet świata, niezależna od miejsca zamieszkania. Często zadań takich podejmują się programiści aplikacji mobilnych dedykowanych na smartfony i tablety. Osoby, które biegle posługują się językiem angielskim realizując projekty dla zachodnich krajów Europy czy Ameryki, mogą liczyć na stawki w dolarach lub euro. Przy projektach tego typu podstawowa stawka za godzinę pracy zaczyna się zwykle od ok. 20 dolarów.

Porównanie możliwości zarobkowych przy projektach nisko-budżetowych programisty Java z programistą aplikacji mobilnych czy też programistą PHP specjalizującym się w danym Framework nie jest takie oczywiste. Decydując się na wykonywanie pracy programisty PHP na etacie, możemy spodziewać się zarobków do 20% niższych niż zarobki programisty Java.

Jednocześnie jednak programista PHP o wiele łatwiej pozyska projekt, który wykona „po godzinach”, lub też jako freelancer, dzięki czemu może zwiększyć swoje wynagrodzenie. Zdobyć dodatkowe zlecenia jest trudniej programistom Java lub .NET. Pracownicy ci są bowiem zwykle angażowani w większe projekty komercyjne, o budżecie powyżej 100 tys. zł. W ostatecznym rozrachunku i oni nie są grupą poszkodowaną, bo posiadają jedne z najbardziej obecnie cenionych i pożądanych na rynku kompetencji.

Experis ManpowerGroup Paweł Klejmont