Staruszek na drodze groźniejszy niż pijany

Staruszek na drodze groźniejszy niż pijany koosswans - sxc.hu

Kierowcy w podeszłym wieku doprowadzają do wypadków równie często, co prowadzący po alkoholu.

Osoby po 60 roku życia odpowiadają za co dziesiąty wypadek na drodze. W 2012 roku z ich winy zginęły 342 osoby a ponad 4 tysiące zostało rannych.

-Części z kierowców należy uświadomić, że nie powinni już siadać za kierownicą – mówi Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (MORD). Zaznacza jednak, że do poważnych zdarzeń doprowadzają kierowcy ze wszystkich grup wiekowych.

Dr Krzysztof Czarnobilski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych szpitala MSW w Krakowie ocenia, że choroby wieku podeszłego, wydłużony czas reakcji i zaburzona koordynacja ruchowa mogą być na drodze równie niebezpieczne jak wypity alkohol. Nie bez znaczenia jest też słabszy wzrok i duże ilości zażywanych leków.

Podobne artykuły:


Wskazuje, że wielokrotnie zalecał swoim pacjentom, by zrezygnowali ze względu na stan zdrowia zrezygnowali z prowadzenia samochodu. Ale nie zawsze go słuchają. – Nie mam wpływu na to, czy wezmą to sobie do serca. Ale nic innego nie mogę zrobić – mówi.

Problem długofalowy

Dopiero w latach 2028-2033 wszyscy posiadający bezterminowe prawa jazdy będą musieli je wymienić na dokumenty o oznaczonej ważności. – Wydane zostaną maksymalnie na 15 lat. Potem trzeba będzie ponownie przejść badania lekarskie. – mówi Marek Dworak z MORD.

Przepisy o prawie jazdy wydawanym maksymalnie na 15 lat mają obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W tej chwili jest to zależne od kraju. W Polsce wielu seniorów ma prawa jazdy wydawane bezterminowo. W Portugalii kierowcy po 60 roku życia muszą co 5 lat przechodzić badania lekarskie.

Więcej na dziennikpolski24.pl

red