Sukcesja jako klucz do długoterminowego sukcesu

Sukcesja jako klucz do długoterminowego sukcesu nf.pl

Sukcesja kluczem do długoterminowego sukcesu: dlaczego? Jak się do tego zabrać?

Przygotowanie planu sukcesji jest nieodłącznym elementem prowadzenia każdej działalności gospodarczej, bez względu na to, jak pewna wydaje się być jej przyszłość. Firma prosperuje lepiej niż można się było tego spodziewać, wszystko wydaje się być na prawidłowym miejscu. Ale czy na pewno? W takich momentach łatwo przychodzi odkładanie decyzji o rozpoczęciu planowania sukcesji. I to jest błąd! Oto kilka powodów dlaczego planowanie sukcesji powinieneś rozpocząć już teraz.

Nie można przewidzieć katastrofy. Bez względu na to, jak dobre są prognozowane dochody czy sytuacja ekonomiczna, zawsze może się coś diametralnie zmienić, niszcząc wszelkie założenia. Wystarczy wspomnieć chociażby o ciężkich chorobach, wypadkach czy kataklizmach. Dzięki przeprowadzonej sukcesji, nawet podczas serii niefortunnych zdarzeń, firma utrzyma się na powierzchni, a może będzie funkcjonować bez żadnych trudności.

Nie tylko awaryjnie

Planowanie sukcesji jest korzystne dla firmy z wielu względów. Jednak na początku warto zaznaczyć, że plan ten nie jest potrzebny jedynie przy zmianie kierownictwa, jest niezastąpiony przy budowaniu silnego przywództwa, które pozwoli przetrwać firmie codzienne zmiany na rynku. Pozwala również skupić uwagę zarządzających na aktualnych celach firmy.

Aby cokolwiek zaplanować należy się komunikować – mówić, słuchać, dopytywać. Trzeba się zrozumieć. Dlatego kolejnym atutem tworzenia planu sukcesji jest wzmacnianie relacji pomiędzy pracownikami. Gdy występuje regularna komunikacja między działami, dochodzi do swoistej synergii, która rodzi innowacyjne pomysły.

W teorii, która w tym wypadku przekłada się na praktykę, przy prowadzeniu rodzinnego biznesu proces planowania sukcesji daje członkom rodziny możliwość wyrażenia swoich potrzeb i obaw. Dzięki temu pokazujesz współpracownikom oraz najbliższym silne poczucie odpowiedzialności za przyszłość, dzięki czemu dajesz poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy, co wiąże się z efektywnością pracowników.

Wiele korzyści

Plan sukcesji może również pomóc przy planowaniu budżetu. Oczywiście, pieniądze są priorytetem, kiedy nie są? Plan sukcesji może dostarczyć odpowiedzi o przyszłości przychodów i wydatków, dzięki temu pracownicy będą czuli się bezpieczni w pracy - mogą pozwolić sobie na kredyt, lub dodatkową specjalistyczną opieką medyczną. W razie czego nie zostaną bez świadectwa pracy, jak zdarzało się przy jednoosobowej działalności założyciela firmy.

Należy zaznaczyć, że planowanie sukcesji pozwala spojrzeć na firmę całościowo. Nie należy skupiać się wyłącznie na poziomie kadry kierowniczej. Dobry plan angażuje całą firmę – nie można sobie pozwolić na zaniedbania, które mogą mieć tragiczne konsekwencje. Rozwojowy plan, to taki w którym zawierają się wszelkie kwestie związane z zarządzającymi, oraz z ich bezpośrednimi podległymi.

Zmiana - znacząca składowa planu, może być ekscytująca i przynieść nieprzewidziane korzyści. Mimo to, zmiany najczęściej opisywane są jako źródło ogromnego stresu, jednak jeżeli plan sukcesji zostanie wprowadzony prawidłowo może stać się inspiracją dla pracowników, dając przykład zaangażowania i lojalności w stosunku do współpracowników.

To prawda, że sukcesja często wprowadzana jest w celu uniknięcia katastrofy, jednak trzeba pamiętać, że to także sposób na efektywne pozostanie firmy na rynku, czyli strategia rozwoju i bezpiecznej kontynuacji, zarówno dla zarządzających jak i zarządzanych.

Więc jaki jest klucz do dobrej sukcesji? Zacznij teraz i nigdy nie przestawaj dopóki nie skończysz! Pamiętaj, jeśli plan sukcesji jest potrzebny, jest już za późno, by rozpocząć proces jego tworzenia.

Destina Sławińska

Na podstawie rozmowy z p. Cezarym Rutką – prezesem Alnair sp. z o.o.

Alnair sp. z o.o Cezary Rutka