Systemy EMM odpowiedzią na potrzeby mobilnego świata biznesu

Systemy EMM odpowiedzią na potrzeby mobilnego świata biznesu Pixabay.com

Bezpieczeństwo i funkcjonalność stanowią priorytet w przypadku urządzeń wykorzystywanych w biznesie. Obie te wartości znajdują gwarancję w systemach EMM

Niezabezpieczony smartfon czy tablet, który wpadł w niepowołane ręce, wiążą się z ogromnym ryzykiem. Wystarczy sobie wyobrazić, że nieuwierzytelniony użytkownik ma nieograniczony dostęp do służbowej korespondencji mailowej, w której znajdzie wszystkie informacje biznesowe na temat naszej działalności lub korzysta z dostępu do portali bankowych i potwierdzeń SMS, które najczęściej skonfigurowane są z poziomu tego samego urządzenia. Tylko te kilka przykładów dają do zrozumienia, z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia.

Jak zabezpieczyć firmowe urządzenia mobilne?

W odpowiedzi na te zagrożenia powstały systemy do zarządzania urządzeniami mobilnymi MDM (Mobile Device Management), które już teraz ewoluowały w platformy do zarządzania mobilnością przedsiębiorstwa EMM (Enterprise Mobility Management). EMM daje użytkownikom mobilnym możliwość bezpiecznego, kontrolowanego, ale i przystępnego dostępu do kluczowych danych w każdej chwili, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Natomiast administratorom IT oferuje wiele funkcjonalnych i skutecznych narzędzi do zarządzania i wsparcia floty urządzeń mobilnych.

Co zapewniają systemy EMM?

Rynek każdej branży wymaga obecnie różnych narzędzi do zarządzania. Korzystamy z wielu różnych systemów do zarządzaniami klientami, urządzeniami, tożsamością, aplikacjami czy wirtualizacją.

Systemy EMM umożliwiają połączenie tych wszystkich narzędzi w celu stworzenia jednego cyfrowego miejsca pracy, które w dzisiejszych czasach ma ogromną wartość dla biznesu, gdyż koncentruje się na użytkowniku. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik otrzymuje dostęp do każdej aplikacji z poziomu każdego urządzenia.

Jeśli pracownik ma możliwość korzystania z urządzeń służbowych w celach prywatnych, system EMM zapewnia oddzielenie aplikacji wykorzystywanych w pracy i prywatnie, zapobiega przepływowi danych między nimi, a dodatkowo zezwala działowi IT tylko na zarządzanie i zabezpieczanie aplikacji i danych związanych z pracą, szanując prywatność pracowników.

Administratorzy IT w zdalny sposób konfigurują urządzenie, przygotowując je do użycia, wprowadzają aktualizacje, śledzą zasoby, ustalają zasady i ustawienia bezpieczeństwa. Skuteczność działań IT znacznie wzrasta ze względu na oszczędność czasu, automatyzację codziennej pracy i uzyskiwane dane analityczne.

Jak systemy EMM chronią dane biznesowe firmy?

Aplikacje i dane firmowe chronione są na wielu poziomach. Bezpieczeństwo w systemach EMM opiera się na ochronie punktu końcowego, umieszczeniu aplikacji w kontenerach, zabezpieczeniu danych oraz ochronie sieci.

Aby zapewnić kompleksową obsługę i ochronę zasobów przedsiębiorstwa, system EMM można integrować z najlepszymi rozwiązaniami producentów: aplikacji i platform do ich tworzenia, bezpieczeństwa, tożsamości, a także zawartości.

Ochrona  zasobów przedsiębiorstwa zależy również od zabezpieczeń zaimplementowanych w platformach mobilnych, w których co roku rozwijane są procesy szyfrowania, zabezpieczania, przechowywania i usuwania danych. Świetnym tego przykładem są urządzenia mobilne firmy Apple, które zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach mobilnych i zagrożeniach, na jakie są narażane.

Dlaczego systemy EMM są niezbędne przedsiębiorstwom?

Krajobraz współczesnego miejsca pracy zmienia się dynamicznie. Pracownicy są bardziej mobilni, w dużym stopniu korzystają z aplikacji mobilnych – zarówno służbowo, jak i prywatnie. Współcześni użytkownicy oczekują wolności w sposobie pracy.

– W tradycyjnym podejściu, gdzie korzystano jedynie z ręcznej konfiguracji, a dodatkowo wyłączano lub blokowano niektóre funkcjonalności, prywatność użytkowników była pomijana, a efektywność pracy o wiele niższa, niż w nowym modelu pracy – zaznacza Wojciech Gargul, ekspert ds. systemów EMM oraz rozwiązań mobilnych w firmie Innergo Systems. – Nowy model zarządzania jest sprawdzonym sposobem na balans pomiędzy efektywnością pracownika a jego zadowoleniem z pracy. Opiera się on na wbudowanej strukturze zarządzania i lekkim podejściu do niego. Ziarnista kontrola pozwala na respektowanie prywatności użytkownika – wyjaśnia dalej.

Przetwarzanie danych osobowych na firmowych urządzeniach mobilnych

Z początkiem roku Parlament Europejski przyjął nowy legislacyjny pakiet ochrony danych osobowych, który ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony danych osobowych w całej UE, zapewniając tym samym wzrost poczucia pewności prawnej u osób fizycznych.

Przetwarzanie danych osobowych to temat dotyczący niemal każdego przedsiębiorstwa w Polsce. Na dostosowanie się do uchwalonych zmian mamy dwa lata – warto, aby ten czas poświęcić na wdrożenie systemów, które zapewnią należytą ochronę danych osobowych oraz informacji biznesowych firmy, a dodatkowo będą zarządzać mobilnością całego przedsiębiorstwa.

Innergo Systems