Szczecin bez nowych galerii handlowych

Szczecin bez nowych galerii handlowych Galeria Gryf

W Szczecinie działa 11 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 275 tys. mkw. GLA (powierzchnia najmu brutto - gross leasable area). Nasycenie powierzchnią handlową kształtuje się na poziomie 495 mkw. na tysiąc mieszkańców.

Szczecin Colliers International.

Najwyższe czynsze oscylują w granicach 37 - 39 euro za mkw. miesięcznie. Aktualnie nie jest realizowany żaden projekt handlowy, ale prowadzone są rozmowy z potencjalnymi najemcami dla projektów rozbudowy istniejących galerii handlowych - wynika z publikacji firmy Colliers International "Centra handlowe w Szczecinie I poł. 2014". 

Szczecin Colliers International.

– Szczecin to najmniejszy rynek handlowy w grupie ośmiu aglomeracji. Działają tu tradycyjne centra handlowe, które stanowią 89% całości zasobów. Znajdziemy tu także parki handlowe (5%) oraz jedno centrum wyprzedażowe. Ze względu na brak nowych projektów handlowych współczynnik pustostanów utrzymuje się na niskim i stabilnym poziome 2% - stwierdza Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Szczecin Colliers International.


W Szczecinie działa 720 sklepów. Największa grupa najemców to sklepy z sektora mody (26%) i usług (12%). Licznie reprezentowane są także branże: restauracje i kawiarnie (11%), buty, odzież i art. skórzane (10%) oraz zdrowie i uroda (7%). Największą ilość sklepów posiada sieć salonów Inmedio oraz operatorzy GSM.

Szczecin Colliers International.

Pierwsze obiekty handlowe w Szczecinie powstały w drugiej połowie lat 90-tych. Rok 2003 był przełomowy, oddano wówczas do użytku pierwsze śródmiejskie centrum handlowe Galaxy o łącznej powierzchni najmu 42 tys. mkw. Drugie śródmiejskie centrum handlowe Galeria Kaskada (43 tys mkw.) oddano do użytku w 2011 roku. Rok później powstał Outlet Park Szczecin – pierwsze wyprzedażowe centrum aglomeracji szczecińskiej.

Colliers International Poland Sp. z o.o.