Sztuka żebrania a psychologia sprzedaży

Sztuka żebrania a psychologia sprzedaży Photo credit: frankblacknoir / Foter

Jeżeli temat tego artykułu wydał ci się kontrowersyjny to bardzo dobrze, gdyż znaczy to, że dowiesz się czegoś ciekawego, na co Twój umysł powinien być już przygotowany. Żebractwo jest sztuką. Jest sztuką, której można się nauczyć.

Każdy ma w sobie coś z żebraka, każdy czasem prosi o coś używając tylko i wyłącznie emocjonalnych argumentów, nie pozwalając na racjonalizm. Przypomnij sobie kiedy ostatni raz widziałeś kogoś żebrzącego. Czy był to mały chłopiec w tramwaju? Kobieta z małym dzieckiem? Staruszka pod kościołem? Jeśli mieszkasz w dużym mieście to już dawno zauważyłeś, że są ludzie, którzy z tego żyją. Mają swoje „rewiry” i swoje własne techniki. W tym momencie może myślisz sobie, że jestem osobą bez serca, znieczuloną społecznie na krzywdę innych, bo to przecież biedni ludzie, bo kapitalizm przyszedł dla nich za wcześnie, bo…………………. (tu wstaw jakiekolwiek usprawiedliwienie, które wydaje ci się wiarygodne). Nie zamierzam się usprawiedliwiać, po prostu opowiem Ci historię.

Żebrak

Od kilku lat mieszkam w Warszawie, w sumie mieszkałem w 3 dzielnicach w różnych okresach swojego życia. Miałem ścisłe i sprawdzone trasy autobusowo-tramwajowe do miejsc, gdzie pracowałem, czy tam gdzie toczyło się moje prywatne życie. W tych właśnie miejscach, gdzie jest dużo ludzi (autobusy i tramwaje) i o konkretnych godzinach – przed 8 i koło 17 (czyli zaraz przed pracą i po pracy) spotykałem żebraków najczęściej. Wielokrotnie były to te same osoby, na tych samych trasach. Najbardziej w pamięci utkwił mi pewien młody, zarośnięty mężczyzna, który bardzo płaczliwym głosem mówił (nagrałem go na moje mp3): „Ja państwa bardzo przepraszam, ale prooooszę was jak katolik katolika o parę groszy. Moja żona zachorowała na raka, ja z powodu swojej choroby (tu zawsze pokazywał karteczkę przypominającą wypis szpitalny) nie mogę podjąć pracy. Mieszkamy w hotelu robotniczym, ale nie mamy już pieniędzy na czynsz ani na węgiel. Także proszę was jak katolik katolika, pomóżcie mi a Matka Boska wam wynagrodzi.” Po czym chodził z kubkiem po coca-coli i zbierał tam pieniądze od ludzi, dziękując im i życząc zdrowia i dodawał czasem „Matka Boska pani wynagrodzi, że w krzywdzie wspomogłaś katolika”.

Podobne artykuły:

Wyobrażenie a rzeczywistość

Może myślisz teraz – zdarzyło mi się coś podobnego i to nie raz. Owszem, ale to nie koniec historii. Ten mężczyzna wysiadł na tym samym przystanku co ja. Poszedł do tego samego sklepu co ja, gdzie kupił sobie piwo i zanim doszedł 4 metry do kosza zdążył je wypić. Następnie zadzwonił mu telefon w kieszeni… Tak się akurat składa, że od zawsze lubiłem różne gadżety i często zmieniam telefony, słowem widziałem ich dużo. Mój telefon kosztował mnie wtedy jakieś 800 zł, jego model kosztował jakieś 1700 zł a używany od 1200 zł, wiem bo myślałem czy go sobie kupić. Nie twierdzę, że tak jest zawsze, podaję tylko przykład. Jednak moim zdaniem jest tak niestety w większości przypadków.

Pamiętam bardzo dobrze ten dzień kiedy wróciłem do domu i się zastanawiałem jak on to zrobił. Policzmy teraz na spokojnie, przyjmijmy, że z jednego obchodu po tramwaju ma 5zł, nie płaci od tego żadnego podatku, więc 100% zarobku. Przyjmijmy, że w przeciągu godziny obskakuje 4 tramwaje – 4 x 5 = 20 Przyjmijmy, że „pracuje” 8 godzin dziennie 20 x 8 = 160. Przyjmijmy również, że „pracuje” 20 dni w miesiącu 160 x 20 = 3200. Nie dziwie mu się, że nie zamierza podjąć pracy, nauczył się przecież zarabiać. Wracam do pytania, czy dalej myślisz, że jestem bez serca? Ja po prostu nie lubię, gdy ktoś mi coś sprzedaje na żebraka. Tak, sprzedaje, ponieważ sprzedaż to nic innego jak zmiana nastawienia.  Ten mężczyzna swoją formułką i świetną grą aktorską, z kolejnego bezimiennego pasażera stał się potrzebującym, skrzywdzonym katolikiem, któremu trzeba pomóc. Jeśli naprawdę chcesz pomóc ludziom, którzy są biedni, to wpłać pieniądze na jakąś fundację, organizację charytatywną, zostań wolontariuszem, ale nie dawaj pieniędzy bezpośrednio, bo w odróżnieniu od kontrolowanych przez państwo instytucji, on nikomu nie będzie musiał mówić, na co wydał te pieniądze.
Technika sprzedaży „na żebraka” jest skuteczną techniką, wiedzą o tym również atrakcyjne kobiety.

Szczególnie mocno zdają sobie z tego sprawę, gdy za jakieś drobne drogowe wykroczenie zostają zatrzymane przez policjanta (zazwyczaj są to przecież mężczyźni). Ile razy wśród znajomych słyszałeś tą historię? „Więc jadę sobie bez pasów 120, znak do 90, gadam przez telefon a tu pech, policjant mi macha lizakiem, no to ja do niego grzecznie: „ależ panie władzo, ja pana proooszę, ja już nie będę, jestem taka zamyślona, proooszę pana. No i dostałam tylko 100zł za brak pasów i 2 punkty.” No właśnie, stara i znana historia. Przywykliśmy mówić, że to za ładne oczy, ale to tak naprawdę nic innego jak tylko technika sprzedaży „na żebraka” pozbawiona jakichkolwiek racjonalnych argumentów, bazująca na emocjach, mająca wzbudzić uczucie współczucia i litości u osoby na którą jest skierowane oddziaływanie.

Co zrobić, żeby technika na żebraka zadziałała? Otóż trzeba przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Musisz upozorować, że jesteś gorszy od innych (ważne jest aby to los cię pokarał) możesz wydłubać sobie oko, odciąć sobie nogę, lub nakleić sztuczny trąd czy po prostu udawać chorego (na raka, AIDS - na coś nieuleczalnego). Ubierz się w brudne i poniszczone ubranie.
  2. Musisz umieć przekonać innych, że rzeczywiście jesteś od nich gorszy i nie wynika to z Twojej winy. Tutaj się przydaje drżenie głosu, płaczliwy ton, usta w podkówkę i smutne oczy.
  3. Jeśli mówisz do ludzi, to nie mów w powietrze tylko znajdź sobie „ofiarę” i zmieniaj ją co chwilę aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że dostaniesz co chcesz od większej liczby ludzi.
  4. Pokaż, że macie coś wspólnego ze sobą – jesteście katolikami, Polakami etc.
  5. Obiecaj, że gdy ci pomogą to im też będzie dobrze np. w zaświatach czy na sądzie ostatecznym.
  6. Podziękuj im.

Oczywiście jest wiele wariancji tej techniki, ta jest jednak najbardziej pełna.

Skoro już zdajesz sobie sprawę, o jakie zarobki chodzi i wiesz jak to robić, to właśnie zyskałeś coś ważnego, a mianowicie wiedzę jak uruchomić i rozbroić ten mechanizm!

Bardzo możliwe, że zastanawiasz się dlaczego ktoś zajmujący się trenowaniem umiejętności interpersonalnych i sprzedaży, opisuję krok po kroku jak zostać skutecznym żebrakiem? Odpowiedź jest prosta – jeżeli teraz znasz tą technikę sprzedaży, to łatwiej Ci się będzie bronić przed atakiem manipulacji, będziesz jej świadomy i będziesz w stanie nazwać i zobaczyć krok po kroku jaki plan ktoś przygotował, żebyś oddał mu swoje pieniądze. Teraz wystarczy podjąć świadomą decyzję.

Podobne artykuły:


Mieszko Maj

Dalej

x

9 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Kamil9 Kamil9

  Niezły artykuł:)

  2010-07-14 12:21:16

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Witold Witold

  Przyznam, że artykuł zrobił na mnie wrażenie.

  2010-07-14 20:31:16

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • buuu buuu

  to z policja zadzila na odejmowanie punktów tez? bo ja mam 16 i przyjdzie do mnie zdjecie z fotoradaru soon;) pozdr

  2010-07-14 21:06:24

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Piciak Piciak

  Tak jest! Zgadzam się w zupełności z tym artykułem. I nie pokazuje on wcale osób biednych, czy dziewczyn migających się od mandatu, jako osoby złe czy negatywne. Jedynie informuje nas, ostrzega, przestrzega! Autor tego artykułu zapala przed nami żółte światło. W przekazie informacji możemy wyróżnić dwa tory: - merytoryczny (konkrety i argumenty) oraz - peryferyczny (emocjonalny) W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na manipulację z powodu częściej używanego toru peryferycznego. Mydli się nam oczy, budząc w nas współczucie, żal, smutek, radość, poczucie pokrewieństwa. Ale hola! Zastanówmy się, gdzie są konkrety?... Pozdrawiam

  2010-07-14 22:36:21

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Karolina Karolina

  Dokładnie zgadzam się z tym artykułem żebracttowo spotyka nas na codzień chociażby prosząc koleżankę o głupie 10gr. To jest niby coś zwykłego i błachego ale jednak jest to sztuka którą każdy z nas opanował do perfekcji (niestety). Często ludzie narzekają na tego typu zachawnia które tak naprawde oni sami rozszeżają właśnie przez takie drobne uczynki prowadzące do namolnego żebrania którego oni sami tak bardzo nie lubią!

  2010-07-15 10:49:17

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Alvarez Alvarez

  zdecydowanie tak!- znając mechanizm można go rozboić! Idąc dalej-skoro to technika sprzedaży- tojeśli nie będzie popytu na "taki towar" to nie będzie sprzedających.....

  2010-07-15 16:53:36

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • kami kami

  a propo zebrakow ..... ostatnio jak bylam na zakupach w realu,tuz przed samymi drzwiam i kleczala dziewczyna mloda i calkiem niezle ubrana i na chama żebrała ... strasznie mnie to zdenerwowalo...... Kurcze zamiast isc normalnie do pracy i zarabiać to liczy na czyjąs litość ... zero ambicji .......koszmar . Ale jak przechodze kolo dworca spotykam czasem taka babulenke ,zawsze jej coś dam ,jesli mam oczywiscie ,czy bólke czy kaske ....Na prawde widać było że kobiecinie trudno...Jednak jak widze młode żebrające osoby,które są na prawde sprawne fizycznie,zdolne do pracy nie mam wobec nich skropułow jakich kolwiek....

  2011-06-21 22:15:09

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Paweł Paweł

  Kamil, nie zawsze to co widać jest tym na co wygląda....

  2011-06-22 08:15:06

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • skompy skompy

  ja znam metode na pande . Pan da 3 :-)

  2012-02-15 15:29:18

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz