Szybka rehabilitacja po nieszczęśliwych wypadkach na urlopie

Szybka rehabilitacja po nieszczęśliwych wypadkach na urlopie sxc.hu

Wymarzony urlop to czas odpoczynku, złapania oddechu i regeneracji. Niemalże każdy pracownik odlicza dni, jakie pozostały mu do urlopu. Jednak nawet najlepiej zaplanowane i zorganizowane wakacje może przerwać wypadek.

W czasie urlopu chcemy odpocząć od codzienności, naładować akumulatory na dalszą część roku i spędzić czas z rodziną. Nieprzewidziane wydarzenia, jakimi są różnego rodzaju wypadki, mogą pokrzyżować nasze plany. Drogowa kraksa, wywrócenie się w drodze na plażę czy niefortunny skok do wody mogą pokrzyżować nasze plany i spowodować, że zamiast w hotelowym pokoju, wylądujemy w szpitalu, w którym spędzimy prawdopodobnie więcej czasu niż na zaplanowanym wypoczynku. Aby jednak szybko wrócić do normalnego funkcjonowania po nieszczęśliwym wypadku, pamiętać należy o wczesnym zapoczątkowaniu rehabilitacji.

Im szybciej, tym lepiej

Dobrze przeprowadzona rehabilitacja powinna rozpocząć się razem z procesem leczenia. Niestety doświadczenia ze służbą zdrowia w Polsce pokazują, że oczekiwanie na rehabilitację jest bardzo długie, co działa na niekorzyść pacjenta. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać placówki, świadczącej usługi rehabilitacyjne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rehabilitacja rozpocznie się szybko i będzie trwać w sposób nieprzerwany do momentu pełnego powrotu do zdrowia.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając placówkę, do której uczęszczać będziemy na rehabilitację, warto zwrócić uwagę na kadrę lekarską, która w nim pracuje. Jeżeli oprócz rehabilitantów w placówce pracują również lekarze o takich specjalnościach jak ortopedia czy neurologia, wówczas możemy liczyć na szybką konsultację lekarską i ścisłą współpracę lekarza z fizjoterapeutą. Najczęściej po wakacyjnych wypadkach niezbędna jest konsultacja z ortopedą (po złamaniach, skręceniach, urazach kręgosłupa, itp.), a także konsultacja neurologiczna w związku z przebytymi udarami czy zawałami, zwłaszcza u osób starszych.

Kompleksowa rehabilitacja po wypadku

Kompleksowość to jedna z cech modelu rehabilitacji, która powinna być spełniona, aby pacjent szybko wrócił do pełnej sprawności. Przy wyborze miejsca, w którym odbywać się będzie proces rehabilitacji warto zwrócić uwagę na to, czy oprócz kinezyterapii (czyli ćwiczeń ruchowych) oferowane są również zabiegi z dziedziny fizykoterapii, takie jak elektroterapia, krioterapia, laseroterapia czy leczenie ultradźwiękami. Dzięki połączeniu różnych form fizjoterapii osiągnąć można lepsze efekty, niż stosując tylko jedną metodę.

Rehabilitacja po wypadku jest ważna dla szybkiego powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania. W wielu wypadkach leczenie konsekwencji wakacyjnych urazów może potrwać nawet do kolejnego urlopu, dlatego ważne jest, by rehabilitacja została zapoczątkowana jak najszybciej i trwała w sposób ciągły aż do pełnego wyleczenia lub uzyskania maksymalnej sprawności fizycznej. 

FORUS Centrum Rehabilitacji Maria Gacek