Tankujemy taniej dzięki ropie z łupków

Tankujemy taniej dzięki ropie z łupków Bartek Ambrozik / stock.xchng

O ponad 20 gr mniej niż przed rokiem kosztuje dziś litr benzyny i oleju napędowego. Tańsze paliwo zawdzięczamy łupkom. Do obniżki przyczynił się bowiem boom na ropę naftową z łupków w USA.

W czwartek najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 kosztowała w Polsce średnio 5,33 zł za litr, o 23 gr mniej niż przed rokiem. W tym roku tak mało za benzynę kierowcy ostatni raz płacili w połowie maja.

Litr oleju napędowego kosztuje w Polsce średnio 5,4 zł, o 25 gr mniej niż przed rokiem.

Firma BM Reflex szacuje, że najtaniej benzynę 95 tankują obecnie kierowcy w województwach pomorskim i małopolskim, a olej napędowy jest najtańszy w województwie małopolskim. Natomiast najdroższa benzyna i olej napędowy są w woj. zachodniopomorskim. Różnica wynosi 19 gr na litrze benzyny oraz 14 gr na litrze oleju napędowego.

Ceny spadają od 10 tygodni

- Ostatnio z tygodnia na tydzień spadki cen na stacjach są bardzo delikatne, ale ta tendencja wciąż się utrzymuje. Kierowcy przyzwyczaili się już do tańszego tankowania – powiedziała portalowi wyborcza.biz Urszula Cieślak, analityczka BM Reflex.Paliwa w Polsce tanieją już dziesiąty tydzień z rzędu. Od dziesięciu tygodni na giełdzie w Nowym Jorku tanieje też amerykańska ropa naftowa. Tak długo utrzymującego się spadku cen nie było od końca 1998 r. W czwartek w południe na Wall Street baryłka amerykańskiej ropy kosztowała 93,8 dol. Do tak znacznej różnicy cen czarnego złota po obu stronach Atlantyku przyczyniają się sukcesy amerykańskich nafciarzy w wydobyciu ropy naftowej z łupków.

Amerykanie wyprzedzą Rosję i Arabię Saudyjską

W październiku po raz pierwszy od niemal dwóch dekad wydobycie ropy naftowej w USA było wyższe niż import tego surowca. W zeszłym miesiącu Amerykanie sprowadzali z zagranicy 7,6 mln baryłek ropy naftowej dziennie, a z własnych złóż wydobywali 7,7 mln. Tak dużego wydobycia z rodzimych złóż Stany Zjednoczone nie notowały od 25 lat.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że dzięki eksploatacji łupków w przyszłym roku USA wyprzedzą Rosję w wydobyciu ropy naftowej, a za trzy lata także Arabię Saudyjską. 

www.wyborcza.biz

redakcja