Techniki poligraficzne – sitodruk

Techniki poligraficzne – sitodruk Initi.pl

Jedną z najczęściej spotykanych technik nadruków jest sitodruk. Jej wydajność i niska cena stały się gwarantem popularności. Warto dowiedzieć się, skąd wzięła się ta technika powielania i utrwalania treści oraz na czym polega.

Jak to działa?

Najbardziej kluczowym elementem w sitodruku jest siatka sitodrukowa, czyli prostokątna rama, na której napięto siatkę (niegdyś tworzyły ją nici jedwabne lub bawełniane, dzisiaj jednak stosuje się nylonowe, poliestrowe, a nawet metalowe). Najczęściej stosowane siatki zawierają od 100 do 150 włókien na centymetr. Aby wykonać nadruk należy przygotować formę drukową. Do jej wykonania potrzebny jest szablon, który zakryje miejsca niedrukujące. Istnieje kilka sposobów wykonywania szablonu: wykorzystanie odpowiedniego roztworu, który zostaje naniesiony na siatkę i po zaschnięciu tworzy warstwę nieprzepuszczalną, wykonanie rysunku tuszem lub kredką litograficzną na siatce, czy wycięcie szablonu z papieru lub folii. Do wydruku dochodzi poprzez kilka czynności: farba rozprowadzana jest na powierzchni siatki, następnie za pomocą przesuwającego się po niej rakla zostaje przeciśnięta przez siatkę na podłoże. Dokonuje się tego ręcznie lub za pomocą specjalnych pras.

Istotna farba

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy farb: wodne oraz plastizolowe. W przypadku tych pierwszych - nie zawierają one PCV i formaldehydu, są przy tym bezwonne, a ich konsystencja pozwala na zastosowanie na bardzo gęstych siatkach. Ponadto dają żywe i nasycone kolory. Farby plastizolowe cechują się za to większym współczynnikiem krycia, jednak wydają silny i nieprzyjemny zapach. Przy doborze farb ważna jest ich lepkość. Powinna ona być taka, aby farba nie przechodziła przez siatkę bez użycia rakla. Nie powinna również pozwolić na pozostawanie farby w oczkach siatki. Konsystencja farb zależy również od efektu, jaki chcemy podczas nadruku uzyskać.

Initi.pl Initi.pl

Krótka historia

Technika sitodruku jest stosunkowo stara, wywodzi się bowiem od metod druku szablonowego, który stosowany był na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat. Na kartach historii jako wynalazcy i pionierzy w dziedzinie druku sitowego zapisali się Japończycy: Yuzensai Miyasaki (w XVII wieku za pomocą tej metody ozdabiał kimona) oraz Zisukeo Hirose. Za pomocą druku szablonowego w XVIII wiek wytwarzano tkaniny dekoracyjne, tapety itp. Jednak wykorzystywana po dziś dzień rama z naciągniętą siatką to zasługa Samuela Simona, który opatentował ją w 1907 roku w Manchesterze. Przez wzgląd na wykorzystanie jedwabiu do stworzenia siatki metodę tę nazwano silk-screen.

Zastosowanie sitodruku

Na początku technikę sitodruku wykorzystywano wyłącznie w poligrafii, jednak w latach 30. XX wieku została upowszechniona także wśród artystów. Na jej określenie użyto nowego słowa -seriagrafia. Pierwsza wystawa prac seriagraficznych odbyła się w 1938 roku w Contemporary Arts Gallery w Nowym Jorku. W latach 50. i 60. wykorzystywali tę technikę twórcy op-artu czy pop-artu, np. Andy Warhol. Sitodruk odegrał również znaczącą rolę w Polsce w latach 70. i 80. Z powodu zablokowania działalności większości drukarni powielaczowych technikę tę wykorzystywały opozycyjne drukarnie podziemne.

Obecnie technika sitodruku sprawdza się przede wszystkim na polu reklamy i marketingu. Nadruk mogą stanowić najróżniejsze treści, dzięki czemu odbywa się rozpowszechnianie logo marek, stowarzyszeń, nośne hasła, wizerunki medialne.

Artykuł został napisany przy pomocy drukarni internetowej www.initi.plspecjalizującej się w dostarczaniu wysokiej jakości bannerów oraz roll upów reklamowych.

Initi.pl

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki