Top 10 zawodów w 2013 r.

Top 10 zawodów w 2013 r. http://www.sxc.hu

Sytuacja na rynku pracy niewątpliwie jest trudna. Wielu Polaków miesiącami szuka pracy, forsując coraz to nowsze sposoby prezentacji własnej osoby, kreowania własnego wizerunku.

Istnieją zawody, w których nie trzeba się martwić ani o miejsce pracy, ani o kwestie wynagrodzenia, nie mówiąc już o rozwoju zawodowym. Jakie dziedziny mają się dobrze, a ich specjaliści nie są zagrożeni bezrobociem?

Niepewny rynek pracy jest okazją dla zawodów, które specjalizują się w obniżeniu kosztów firm, przy jednoczesnym osiągnięciu przewagi konkurencyjnej przez ową firmę.

1. Specjalista ds. e-marketingu/analityk rynku

Nie należy tu mylić specjalisty ds. marketingu z „tradycyjnym” marketingowcem. Wszystko przenosi się do Internetu. Firmy, media, coraz częściej prowadzimy także intensywne, ale wirtualne życie prywatne. Nie należy się dziwić, że przedsiębiorcy właśnie w e-marketingowcach widzą szansę na obniżenie kosztów, przy jednoczesnym wzmocnieniu kanałów sprzedaży online (czasem nawet przy jednoczesnym zamknięciu tradycyjnych działów marketingu).

2. Księgowy i audytor

Na specjalistów z tej dziedziny wydaje się, że zapotrzebowanie będzie zawsze. Każdy przedsiębiorce musi mieć kogoś, kto będzie sprawował pieczę nad kwestiami faktur, podatków, kogoś, kto będzie pamiętał o terminach opłat ZUS, czy panował nad odpowiednim przepływem dokumentów finansowych.

3. Specjalista ds. e-commerce

Wraz z rozwojem Internetu i nowych kanałów sprzedaży specjaliści w tej kwestii są na wagę złota. Znajomość zagadnień handlu elektronicznego, procedur wykorzystujących środki i urządzenia elektroniczne (telefon stacjonarny, komórkowy, Internet, faks) jest nie do przecenienia. Obecnie dobre sklepy internetowe są priorytetem dla wielu firm usługowych.

4. Specjalista ds. zabezpieczeń sieci

Bezpieczne sufrowanie w Sieci, bezstratne przeglądanie witryn internetowych, zabezpieczenie firmowych danych to dla wielu przedsiębiorców jeden z głównych priorytetów. Przedstawiciele tej branży, projektujący strony internetowe, dbający o odpowiednie zabezpieczenia najwyższej jakości, na pewno nie będą narzekać na brak zatrudnienia!

5. Lingwista

Osoby, które biegle znają języki stosunkowo trudne i niszowe (np. szwedzki, fiński, holenderski) mogą liczyć na zatrudnienie na bardzo dobrych warunkach, w dodatku przy całkowitym wdrożeniu zawodowym. Łatwiej zapoznać pracownika z nowymi obowiązkami, niż nauczyć kogoś trudnego języka obcego (jest to też po prostu tańsze rozwiązanie i bardziej opłacalne). Lingwiści mogą przebierać w ofertach, zarówno pod względem stanowisk, jak i branż.

6. Specjalista ds. HR, trener personalny

To HR-owcy odpowiedzialni są za odpowiedni dobór pracowników do firmy. Poprzez działania rekrutacyjne (czasami wieloetapowe) muszą ocenić, czy konkretny człowiek (przyszły pracownik) wniesie odpowiednie umiejętności i kompetencje, uzupełni i wspomoże zespół. To właśnie ta grupa ludzi odpowiada też za motywowanie i realizowanie odpowiedniej efektywności pracowniczej i biznesowej.

Kamila Kwasik